La Institutul de Medicină Urgentă a fost deschis un cabinet de sănătate mintală, unde pacienții pot beneficia de consultații psihiatrice specializate. Potrivit instituției, serviciul vine în contextul creșterii numărului de persoane diagnosticate cu tulburări de sănătate mintală și de comportament, transmite IPN.
Medicul psihiatru din cadrul Centrului Consultativ-Diagnostic, Maria Rățoi, afirmă că numărul solicitărilor este în creștere, cele mai multe venind din partea tinerilor cu vârste cuprinse între 20 și 30 de ani. Potrivit acesteia, cele mai frecvente probleme sunt depresia, tulburările de anxietate, atacurile de panică, tulburările de somn, tulburările cognitive și consumul de substanțe psihoactive.
Specialista mai spune că stresul profesional, dificultățile financiare, conflictele familiale, izolarea socială și experiențele traumatice sunt printre factorii care pot favoriza apariția tulburărilor de sănătate mintală. Ea recomandă persoanelor care observă schimbări ale stării emoționale, probleme persistente de somn sau anxietate să solicite ajutor specializat cât mai devreme.
Centrul Consultativ-Diagnostic activează de luni până vineri, între orele 08:00 și 15:30. Consultațiile sunt disponibile în baza unui bilet de trimitere eliberat de medicul de familie sau de un medic specialist, dar pot fi accesate și contra cost.
The post Cabinet de sănătate mintală, deschis la Institutul de Medicină Urgentă appeared first on ipn.md.
MAI MULT IPN





