Doi polițiști de patrulare și-au pierdut viața după ce au fost loviți de un automobil pe traseul R6, în apropierea satului Grigorăuca, raionul Sîngerei. Anunțul a fost făcut de Poliția Națională a Republicii Moldova, care a precizat că ambii oameni ai legii au decedat la spital, în pofida eforturilor depuse de medici pentru a le salva viața.
Poliția Națională a anunțat cu profund regret decesul celor doi polițiști care au fost loviți de un automobil în timpul exercitării atribuțiilor de serviciu, în raionul Sîngerei.
Potrivit informațiilor oficiale, Chiriac Mihail, în vârstă de 29 de ani, și Dragan Nicolae, în vârstă de 25 de ani, au decedat la spital în urma traumelor grave suferite în accident.
Tragedia s-a produs pe traseul R6, în apropierea satului Grigorăuca, raionul Sîngerei. Cei doi polițiști de patrulare se aflau pe acostament, în afara autospecialei de serviciu, care era staționată regulamentar și avea semnalele luminoase conectate, când au fost loviți violent de un automobil de marca Volkswagen, condus de un bărbat.
În ciuda intervenției rapide a echipelor medicale și a eforturilor depuse pentru salvarea lor, cei doi polițiști au pierdut lupta pentru viață.
„Transmitem sincere condoleanțe și întreaga noastră compasiune familiilor îndurerate ale colegilor noștri, rudelor și tuturor celor care i-au cunoscut și apreciat. Suntem alături de voi în aceste momente de profundă durere”, se arată în mesajul transmis de Poliția Națională.
Oamenii legii desfășoară în continuare acțiuni pentru stabilirea tuturor circumstanțelor în care s-a produs accidentul.
Șoferul automobilului care a tamponat doi polițiști de patrulare în raionul Sîngerei ar fi adormit la volan. Este prima versiune comunicată de șeful Inspectoratului General de Poliție, Viorel Cernăuțeanu, care s-a deplasat la locul accidentului.
Moartea celor doi polițiști reprezintă o pierdere grea pentru sistemul de ordine publică și pentru colegii care au lucrat alături de ei.







