Secretarul de stat al Ministerului Finanțelor, Maia Savva, a dat asigurări că implementarea reformei salarizării în sectorul bugetar nu va duce la diminuarea veniturilor angajaților, iar majoritatea salariaților vor beneficia de creșteri salariale cuprinse între 10 și 30%.
Potrivit oficialului, reforma salarială a fost inițiată de Ministerul Finanțelor la începutul anului 2025, fiind constituit un grup de lucru din care fac parte reprezentanți ai ministerelor, instituțiilor independente, sindicatelor și ai Congresului Autorităților Publice Locale. Activitatea grupului a fost ghidată de experți internaționali.
„Vă asigurăm că odată cu implementarea reformei salariale nu veți înregistra pierderi la salarii. Avem majorări salariale pentru tot sectorul bugetar și pentru toate grupurile ocupaționale”, a declarat Maia Savva.
Potrivit acesteia, una dintre principalele probleme identificate în cadrul analizei a fost existența unui număr mare de valori de referință utilizate la calcularea salariilor în sectorul public.
Conform planului de implementare graduală, autoritățile își propun reducerea acestora la patru valori de referință până în anul 2032 și la o singură valoare de referință până în 2034, pentru a asigura un sistem de salarizare mai echitabil și mai transparent.
Secretarul de stat a precizat că valorile de referință actuale vor fi majorate și vor fi utilizate la calcularea salariilor începând cu 1 septembrie 2026.
Din cei aproximativ 170.000 de angajați din sectorul bugetar, cei mai mulți vor beneficia de creșteri salariale între 10 și 30%, în special în domeniile învățământului, sănătății, asistenței sociale, apărării naționale și ordinii publice.
„Valoarea reformei constă în crearea unui sistem salarial mai transparent, mai echitabil și mai competitiv. Reforma reprezintă o investiție în oameni și în instituțiile statului”, a subliniat Maia Savva.
Potrivit Ministerului Finanțelor, reforma are drept obiectiv creșterea atractivității serviciului public, îmbunătățirea calității serviciilor oferite cetățenilor și consolidarea capacității administrative a statului.
Articolul Ministerul Finanțelor: Niciun angajat bugetar nu va pierde la salariu în urma reformei. Majorările vor fi până la 30% apare prima dată în Realitatea.md.
MAI MULT REALITATEA





