Proiectul potrivit căruia cartelele SIM și eSIM preplătite vor putea fi activate doar prin confirmarea identității în baza unui act de identitate va fi implementat abia peste un an. Anunțul a fost făcut de Valentin Cioclea, Secretar General a MAI, care le-a prezentat inițiativa deputaților, în Comisia parlamentară economie buget și finanțe. Aleșii poporului s-au arătat indignați de faptul că implementarea va dura atât de mult. „Eu am impresia că noi fugim din urma trenului. Proiectul nu trebuie să satisfacă părțile, ci să rezolve problema care există”, a declarat Alexandru Verșinin.
MAI MULT UNIMEDIA






