Alexandru Bălan, fost adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, ar putea pierde și cetățenia română, în contextul acuzațiilor de trădare de patrie formulate în România, potrivit unor informații publicate de Digi24.ro.
Cazul său urmează să fie analizat de comisia de specialitate din România, care ar putea decide retragerea cetățeniei în perioada următoare.
Recent, Bălan a rămas fără cetățenia Republicii Moldova, în baza unui decret semnat la 23 iunie de președinta Maia Sandu.
Fostul oficial este vizat într-un dosar de spionaj și trădare, investigat în cadrul unei anchete internaționale la care au participat mai multe state europene. El a fost reținut în România anul trecut, fiind suspectat că ar fi transmis informații serviciului secret din Belarus.
Potrivit informațiilor, în perioada 2024–2025, acesta ar fi avut întâlniri la Budapesta cu ofițeri ai serviciului de informații din Belarus, în schimbul unor sume de bani și instrucțiuni operative.
În Republica Moldova, Alexandru Bălan a fost condamnat în lipsă la un an și șase luni de închisoare pentru tentativă de divulgare a secretului de stat, într-un dosar în care și-a recunoscut vinovăția și a solicitat judecarea în procedură simplificată.
Ulterior, acesta a fost extrădat în Belarus după ce a fost implicat într-un schimb de deținuți, fiind eliberat în schimbul a doi angajați SIS moldoveni reținuți în Rusia.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Articolul Fostul adjunct al SIS, Alexandru Bălan, ar putea pierde și cetățenia română apare prima dată în Realitatea.md.
MAI MULT REALITATEA






