Fermierii au protestat miercuri pe mai multe trasee naționale. Agricultorii au scos tractoarele în preajma traseelor naționale, nemulțumiți de politica bugetar fiscală.
Reprezentanții ramurii se opun creșterii TVA pentru produsele agricole, considerând că măsura va declanșa creșterea prețurilor un val de scumpiri la alimente, medicamente, gaz și energia electrică și va afecta nu doar fermierii, dar toți cetățenii. Aceștia au cerut menținerea facilităților fiscale, acordarea subvențiilor directe la hectar pentru culturile cerealiere și oleaginoase și rambursarea accizei la motorină pentru anul curent.
Urmare a manifestațiilor organizate de fermieri, au fost blocate pentru scurt timp căile de acces din și spre vama Cahul – Oancea.
„Astăzi, agricultorii sunt îngrijorați de politica fiscală bugetară. Am început discuții, de a identifica soluții și să venim cu o soluție comună. O să consolidăm o poziție comună, o vom înainte și Ministerului Finanțelor, ca să punem argumenta, aduce o analiză. Astăzi protestează fermierii pașnic. Nu vreau să generalizăm, dar toți agricultorii și mediul privat în sectorul agro-alimentar vrea mai multă claritate”, a comentat protestul ministra Agriculturii, Ludmila Catlabuga.
Anterior, reprezentanții Ministerului Finanțelor au menționat că, în contextul nemulțumirilor fermierilor față de majorarea TVA, sunt planificate ședințe inclusiv cu reprezentanții agricultorilor care doresc să discute constructiv despre măsurile de sporire a competitivității sectorului.
Articolul VIDEO Fermierii au scos tractoarele pe marginea traseelor naționale. Revendicările lor și reacția autorităților apare prima dată în Realitatea.md.
MAI MULT REALITATEA






