Republica Moldova va avea o listă națională a speciilor care nu vor putea fi importate, cultivate, comercializate sau eliberate în natură. Un proiect de lege aprobat de Guvern stabilește mecanismul de prevenire, monitorizare și gestionare a speciilor alogene invazive – plante, animale, ciuperci sau alte organisme care nu sunt caracteristice mediului natural din Republica Moldova și care pot provoca daune biodiversității, agriculturii, economiei și sănătății publice.
MAI MULT RADIO MOLDOVA






