Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a semnat, la data de 23 iunie, mai multe decrete privind numirea unor ambasadori ai țării.
Potrivit documentelor, Victor Lăpușneanu a fost numit în funcția de Ambasador și Reprezentant Permanent al Republicii Moldova pe lângă Consiliul Europei.
Totodată, Inga Ioniță a fost desemnată Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Moldova în India.
Printr-un alt decret, Victor Chirilă, care deține funcția de ambasador al Republicii Moldova în Ucraina, a fost numit, prin cumul, și Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Moldova în Armenia. Acesta își va exercita noul mandat cu reședința la Kiev.
Decretele vor intra în vigoare la data publicării în Monitorul Oficial al Republicii Moldova.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Articolul Noi numiri în serviciul diplomatic: Maia Sandu a desemnat ambasadori în India, Armenia și la Consiliul Europei apare prima dată în Realitatea.md.
MAI MULT REALITATEA





