Șerpeni, noul front al războiului gunoaielor! Ce știe Guvernul, ce nu știe și de ce localnicii spun NU

Ministerul Mediului vorbește despre un viitor centru de gestionare a deșeurilor la Șerpeni, însă documentele oficiale relevă că amplasarea încă nu a fost validată, iar evaluările în privința impactului asupra mediului nu au fot finalizate. Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, susține că la Șerpeni urmează să fie construit un centru regional de management al deșeurilor, însă afirmă că decizia finală privind amplasamentul va fi luată doar după elaborarea studiului de fezabilitate. În același timp, documentele oficiale obținute anterior de Grupul Realitatea arată că instituțiile responsabile încă nu au finalizat evaluările de mediu, iar una dintre autoritățile-cheie nici măcar nu a primit documentația tehnică spre examinare, scrie Bani.md.

„La Șerpeni urmează să fie construit un centru pentru managementul deșeurilor solide. Vorbim de un proiect modern care va genera o soluție pentru Republica Moldova și anume pentru regiunea patru. Facem studiul de fezabilitate, după care vom afla dacă terenul corespunde. Nu vorbim de o gunoiște în sensul clasic, ci de un centru de management al deșeurilor care nu generează consecințe pentru mediu”, a declarat ministrul Mediului, Gheorghe Hajder.

Declarația vine pe fundalul opoziției exprimate de autoritățile locale din Anenii Noi și al întrebărilor privind impactul proiectului asupra mediului, în special asupra resurselor de apă din zonă.

Studiul încă nu este gata

Într-un răspuns oficial transmis anterior către Grupul Realitatea, Ministerul Mediului precizează că proiectul „Deșeuri solide în Republica Moldova” este implementat etapizat, iar pentru Regiunea de Management al Deșeurilor nr. 4, din care face parte și Șerpeni, studiul de fezabilitate este încă în curs de elaborare. Totodată, procedura de evaluare a impactului asupra mediului este doar inițiată, ceea ce înseamnă că nu există încă un acord de mediu și nici concluzii privind efectele proiectului asupra mediului.

Ministerul mai precizează că eventualele riscuri cu privire la contaminarea apelor subterane și de suprafață, existența izvoarelor sau apropierea de alte zone sensibile urmează să fie analizate în cadrul documentației tehnice și al procedurii de evaluare a impactului asupra mediului. Instituția subliniază că aceste concluzii nu pot fi anticipate înainte de finalizarea tuturor studiilor.

„Apele Moldovei”: Nu am primit studiul de fezabilitate

O altă informație vine de la Administrația Națională „Apele Moldovei”. Or, într-un răspuns oficial, instituția afirmă că nu a primit studiul de fezabilitate în privința construcția centrului de gestionare a deșeurilor la Șerpeni și, prin urmare, nu și-a putut expune poziția asupra amplasamentului.

Totodată, localnicii se arată îngrijorați de faptul că există riscul de poluare a apelor subterane și a bazinului hidrografic din zonă.

Consiliul Raional spune „nu”

Între timp, Consiliul Raional Anenii Noi și-a exprimat oficial dezacordul față de amplasarea centrului regional de gestionare a deșeurilor pe teritoriul raionului.

În decizia adoptată, consilierii argumentează că raionul suportă deja o presiune ecologică semnificativă din cauza poligonului de la Țînțăreni și avertizează că o nouă infrastructură pentru deșeuri ar putea amplifica impactul asupra solului, aerului și apelor, inclusiv asupra bazinului râului Bîc și, implicit, al fluviului Nistru.

Autoritățile locale invocă și precedentul îngropării a aproximativ 60.000 de porci afectați de pestă porcină africană pe teritoriul raionului. Administrația locală spune că populația a suportat deja suficiente riscuri ecologice. În consecință, Consiliul solicită Guvernului excluderea Anenii Noi din lista amplasamentelor propuse și identificarea unei alte locații, după consultări publice ample.

O decizie încă deschisă

Din solicitările de informații făcute  de grupul media Realitatea și deciziile autorităților locale reiese  că, în prezent, proiectul se află într-o etapă preliminară. Deși ministrul Mediului afirmă că la Șerpeni urmează să fie construit un centru regional de management al deșeurilor, studiul de fezabilitate și evaluarea impactului asupra mediului nu sunt finalizate, iar autoritățile susțin că acestea vor stabili dacă terenul corespunde și în ce condiții proiectul poate fi implementat.

Până atunci, disputa dintre Guvern și autoritățile locale din Anenii Noi rămâne deschisă, iar amplasarea centrului continuă să genereze controverse în comunitate.

Articolul Șerpeni, noul front al războiului gunoaielor! Ce știe Guvernul, ce nu știe și de ce localnicii spun NU apare prima dată în Realitatea.md.

MAI MULT REALITATEA

ULTIMA ORĂ

ULTIMA ORĂ

Taxa pe serviciile digitale ar putea costa scump Europa. Trump amenință cu tarife vamale de 100%

Președintele american Donald Trump deschide un nou front în relația comercială cu Uniunea Europeană. Liderul de la Casa Albă amenință cu taxe vamale de...

Renato Usatîi critică proiectul privind identificarea utilizatorilor de cartele PrePay: „Oamenii sunt înșelați astăzi, iar Guvernul promite protecție peste un an”

Liderul Partidului Nostru, Renato Usatîi, a criticat dur, de la tribuna centrală a Parlamentului, proiectul de lege privind identificarea utilizatorilor de cartele SIM de...

Important

Taxa pe serviciile digitale ar putea costa scump Europa. Trump amenință cu tarife vamale de 100%

Președintele american Donald Trump deschide un nou front în relația comercială cu Uniunea Europeană. Liderul de la Casa Albă amenință cu taxe vamale de 100% pentru statele europene care vor introduce o taxă pe serviciile digitale ale companiilor americane, avertizând că o astfel de măsură ar anula acordul comercial convenit recent între Washington și Bruxelles. Comisia Europeană a reacționat imediat și transmite că va răspunde „rapid și cu...

Salarii mai mari pentru profesori? Ministrul Educației anunță ce leafă ar putea primi cadrele didactice

Salariile cadrelor didactice ar putea fi majorate au până la aproape 4000 de lei, anunță Ministrul Educației, Dan Perciun. Lefurile se vor calcula în funcție de mai mulți factori, printre care funcția, vechimea în muncă și sporurile de performanță. Datele au fost publicate de oficial în contextul consultărilor publice privind reforma salarizării. Oficialul susține că subiectul a fost negociat cu Ministerul Finanțelor și cu celelalte autorități. Astfel, directorii de liceu (categoria...

Grădinița din Ustia, renovată prin Programul „Satul European II”. Investiție de peste 4.5 milioane de lei

Grădinița „Andrieș” din satul Ustia, raionul Dubăsari, este în plin proces de modernizare în cadrul Programului Național „Satul European”, ediția a II-a. Lucrările, estimate la peste 4.5 milioane de lei, urmează să fie finalizate până la sfârșitul lunii octombrie și vor asigura condiții mai sigure și mai confortabile pentru 122 de copii și 40 de angajați ai instituției.

IPN | Agenda culturală | 28 iunie

Vinăria Mileștii Mici găzduiește Festivalul „Dacii liberi” (26-28 iunie) /Mileștii Mici /ora 11:00/. Teatrul Dramatic Rus „A. P. Cehov” prezintă spectacolul „Cenușăreasa” /Teatrul „A. P. Cehov” /ora 11:00/. Teatrul Republican de Păpuși „Licurici” prezintă spectacolul „Vârcolacii au furat luna” /Teatrul „Licurici” /ora 11:00/. Teatrul „B. P. Hasdeu” din Cahul prezintă spectacolul „Împăratul îmbrobodit” /Teatrul „B. P. Hasdeu” din Cahul /ora 11:00/. Are loc gala de închidere a Festivalului internațional „Moldfest” cu spectacolul prezentat de...

(foto/video) O nouă atracție dulce în Bălți: Millenium Cafe și-a deschis ușile și te așteaptă cu un răsfăț total în centrul orașului

Uzina de bijuterii Millenium se extinde și a inaugurat astăzi, 27 iunie, o nouă cafenea în municipiul Bălți. Este vorba despre Millenium Cafe, deschisă pe strada Ștefan cel Mare 41, unde încă din primele ore au ajuns numeroși vizitatori.

Căutat de ieri de scafandrieri! Un pensionar a intrat în râu și nu l-a mai văzut nimeni

Un pensionar s-a înecat în râul Turunciuc, braț al Nistrului. Tragedia a avut loc pe 26 iunie în regiunea transnistreană, informează autoritățile autoproclamate. Victima este un bărbat de 63 de ani. Se presupune că el s-ar fi aflat în stare de ebrietate și că ar fi intrat în apă pentru a se scălda. Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM! Martorii susțin că bărbatul și ar fi dispărut la...

Majorările salariale din septembrie depind de reforma fiscală? Gavriliță: „În forma actuală, legea nu poate fi adoptată fără surse suplimentare”

Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, a declarat că autoritățile întreprind toate măsurile pentru ca legea salarizării să intre în vigoare din septembrie, însă aceasta poate fi promovată doar dacă există surse de finanțare. Potrivit oficialului, în bugetul de stat, în prezent, nu există bani pentru aceste majorări, dar acestea pot avea loc „doar în condițiile în The post Majorările salariale din septembrie depind de reforma fiscală? Gavriliță: „În forma actuală,...