Din 1 iulie, transportatorii moldoveni care circulă în Țările de Jos vor achita taxe rutiere după un nou sistem. Autoritățile olandeze renunță la Eurovinieta și introduc o taxă calculată în funcție de numărul de kilometri parcurși și de nivelul emisiilor de CO₂ ale camionului.
Noile reguli se aplică vehiculelor destinate transportului de mărfuri cu masa maximă autorizată de peste 3,5 tone. Camioanele cu emisii mai reduse vor plăti taxe mai mici.
În perioada 1 iulie – 1 septembrie 2026 vor fi aplicate tarifele inițiale, iar între 1 septembrie 2026 și 1 ianuarie 2027 acestea vor fi reduse. Tarifele pentru anul 2027 vor fi anunțate de autoritățile olandeze în luna octombrie 2026.
Până la intrarea în vigoare a noului sistem, fiecare camion trebuie să fie echipat cu o unitate de bord (OBU), obținută în baza unui contract cu un furnizor autorizat de servicii de taxare din Țările de Jos. Autoritățile vor verifica dacă dispozitivele sunt funcționale și dacă taxele au fost achitate.
Cei care nu respectă noile reguli riscă amenzi de 800 de euro pentru lipsa contractului cu un furnizor autorizat și de 500 de euro pentru utilizarea unei unități OBU deconectate, nefuncționale sau atribuite altui vehicul. În primele șase luni de la aplicarea sistemului, amenzile vor fi reduse cu 50%.
Agenția Națională Transport Auto recomandă operatorilor care folosesc deja servicii europene de taxare electronică să verifice dacă este necesară extinderea contractelor pentru a include și noul sistem de taxare din Țările de Jos.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Articolul Transportatorii moldoveni care circulă în Olanda vor plăti taxe rutiere după un nou sistem: Eurovinieta este eliminată apare prima dată în Realitatea.md.
MAI MULT REALITATEA




