Planul de evacuare elaborat de Organizaţia Maritimă Internaţională (OMI) a permis ca 115 nave şi circa 2.500 de marinari să părăsească Golful Persic prin Strâmtoarea Ormuz începând de marţi, conform unui bilanţ publicat vineri, 26 iunie curent, de această organizaţie din cadrul ONU responsabilă cu securitatea navigaţiei maritime, relatează g4media.ro.
„Deşi am suspendat evacuarea ieri (după un atac asupra unei nave), unele nave continuă să tranziteze partea de sud a Strâmtorii Ormuz”, a adăugat secretarul general al OMI, Arsenio Dominguez.
Planul OMI prevede evacuarea în total a aproximativ 11.000 de marinari la bordul a circa 600 de nave rămase blocate în Golf în urma războiului declanşat pe 28 februarie de SUA şi Israel împotriva Iranului, ţară care a închis strâmtoarea ca represalii.
Evacuarea navelor se realizează pe două rute separate, una în apropierea coastei Iranului şi cealaltă în apropierea coastei Omanului, în coordonare cu autorităţile acestor ţări. Ruta navigabilă folosită de obicei înainte de război rămâne impracticabilă din cauza minelor instalate acolo de Iran.
Operaţiunea de evacuare a fost însă suspendată joi, după un atac cu un proiectil asupra unei nave. Corpul Gardienilor Revoluţiei Islamice (IRGC), armata ideologică a Republicii Islamice, a ameninţat în aceeaşi zi că va răspunde prin „măsuri adecvate” oricărei tentative de traversare a strâmtorii fără autorizaţia sa prealabilă.
OMI a obţinut garanţii de securitate pentru a se asigura că navele nu vor fi atacate, a reafirmat secretarul general al acestei organizaţii, care a asigurat că operaţiunea de evacuare va fi reluată de îndată ce vor fi „obţinute confirmări suplimentare în acest sens”.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Articolul Circa 2.500 de marinari şi 115 nave au ieşit din Golful Persic prin Strâmtoarea Ormuz apare prima dată în Realitatea.md.
MAI MULT REALITATEA




