Statele Unite au lansat atacuri aeriene asupra unor obiective militare iraniene din apropierea strâmtorii Ormuz, după ce Teheranul a atacat o navă comercială cu o dronă. Este prima confruntare militară directă dintre cele două state după memorandumul care urma să pună capăt ostilităților și a redeschis navigația prin strâmtoare, transmite IPN, care citează The Guardian.
Potrivit Comandamentului Central al SUA, avioane americane au bombardat depozite de rachete și drone, precum și instalații radar aflate pe litoralul iranian și pe insula Qeshm din Golful Persic. Operațiunea a durat aproximativ o oră și jumătate și a vizat patru obiective militare.
Washingtonul susține că atacurile au fost o reacție la incidentul produs joi, când cargoul Ever Lovely, aflat sub pavilion singaporez, a fost lovit în apropierea Strâmtorii Ormuz. Potrivit Pentagonului, atacul asupra navei comerciale reprezintă o încălcare a memorandumului de încetare a focului și a principiului libertății de navigație.
Președintele SUA, Donald Trump, a declarat că Iranul ar fi lansat patru drone asupra unor nave comerciale. Trei dintre acestea ar fi fost doborâte de armata americană, iar una a lovit nava și i-a provocat avarii.
De cealaltă parte, Gărzile Revoluției Islamice au anunțat că au atacat poziții militare americane din regiunea Golfului ca represalii pentru bombardamentele americane. Autoritățile iraniene nu au oferit detalii despre locul și amploarea loviturilor, însă au avertizat că vor răspunde mai sever dacă vor avea loc noi atacuri.
The post SUA au atacat ținte iraniene lângă strâmtoarea Ormuz, după ce Iranul a lovit o navă comercială appeared first on ipn.md.
MAI MULT IPN




