Anul Nou, într-o curte nouă: încă un cadou din partea echipei lui Ilan Șor pentru locatarii de pe strada Vasile Lupu din Orhei

Și curtea blocurilor nr. 175, 177/А și 179 de pe strada Vasile Lupu din municipiul Orhei bucură ochii locatarilor după renovare capitală. Pe lângă pozarea asfaltului și reconstrucția trotuarelor, au fost create numeroase facilități, care au îmbunătățit semnificativ aspectul curților și confortul oamenilor.

Au fost amenajate spații de recreere și pentru uscarea rufelor. Pe tot perimetrul au fost montate bănci și coșuri de gunoi. De asemenea, în cadrul proiectului au fost amenajate locuri de parcare, făcând viața șoferilor mai confortabilă.

Acestea au fost printre ultimele lucrări de reabilitare efectuate în cadrul programului amplu de modernizare a curților blocurilor de locuit din municipiul Orhei, demarat la inițiativa și cu susținerea primarului de onoare Ilan Șor, care a avut ca obiectiv îmbunătățirea calității vieții orheienilor.

El a spus că va continua să sprijine inițiativele menite să genereze mai mult confort și bunăstare pentru toți orheienii.

“Aceasta este rezultatul nu doar al muncii echipei noastre, dar și al susținerii Dumneavoastră, al încrederii acordate. Este încă o dovadă că atunci când ne unește un scop comun – iar în acest caz e vorba de dezvoltarea orașului nostru iubit, putem face cu adevărat lucruri uimitoare pentru întreaga comunitate. Modernizarea Orheiului va continua, iar concomitent, și sporirea confortului și a calității vieții”, a spus Ilan Șor.

Viceprimarul Cristina Cojocari a menționat că proiectele realizate în cadrul programului de modernizare a curților blocurilor de locuit reflectă angajamentul continuu al administrației locale și al echipei lui Ilan Șor pentru crearea unui mediu urban modern, confortabil și prietenos.

“De la asfaltul proaspăt și până la băncile unde să vă bucurați de momente de liniște – orice detaliu a fost gândit și aplicat cu atenție. Am ascultat cu atenție dorințele voastre și am investit nu doar în infrastructură, dar și într-un mediu unde să vă simțiți cu adevărat acasă, și să vă creați amintiri frumoase alături de familie și prieteni în fiecare zi”, a spus Cristina Cojocari.

Viceprimarul Valerian Cristea a împărtășit cu orheienii bucuria și entuziasmul realizărilor obținute în cadrul acestui program de amploare, mulțumindu-i lui Ilan Șor pentru implicare.

“Locuitorii din această curte sunt martorii schimbărilor remarcabile, care le-au îmbunătățit viața. Acest spațiu frumos amenajat și confortabil este rezultatul colaborării noastre și al dorinței comune de a face Orheiul nostru un loc mai bun. Haideți să rămânem uniți și să continuăm să construim împreună un viitor mai strălucitor pentru municipiul Orhei”, a menționat Valerian Cristea.

În vara anului 2023, echipa lui Ilan Șor din Orhei a lansat un nou proiect de infrastructură, care va schimba radical imaginea municipiului – reabilitarea fațadelor blocurilor de locuit. Acesta este susținut financiar de Primărie și sponsorii atrași de către Ilan Șor. Lucrările se vor finaliza deja la sfârșitul acestei veri. Până în prezent, au fost renovate cinci clădiri rezidențiale.

ULTIMA ORĂ

VIDEO | Victoria Furtună cere o anchetă privind presupuse nereguli la MoldATSA

Președinta Partidului „Moldova Mare”, Victoria Furtună, a cerut instituțiilor...

VIDEO | Ion Ceban: Decizia privind viitorul satelor trebuie să aparțină oamenilor

Primarul general al municipiului Chișinău și liderul MAN, Ion...

VIDEO | Veaceslav Ioniță: Înainte de taxe mai mari, Guvernul trebuie să reducă risipa din sectorul public

Expertul economic Veaceslav Ioniță consideră că autoritățile trebuie să...

ULTIMA ORĂ

Astăzi în istorie: Decretul care a spart lanțurile robiei romilor

La 26 iunie sunt consemnate, între altele, semnarea Cartei ONU și primul schimb de focuri româno-otoman din războiul de independență.

Partidul Nostru a depus la Curtea Constituțională proiectul constituțional de anulare a serviciului militar obligatoriu și trecerea la serviciu militar doar pe bază de...

Partidul Nostru anunță că a depus la Curtea Constituțională un proiect de lege privind modificarea Constituției Republicii Moldova, prin care se propune consacrarea la...

Important

Astăzi în istorie: Decretul care a spart lanțurile robiei romilor

La 26 iunie sunt consemnate, între altele, semnarea Cartei ONU și primul schimb de focuri româno-otoman din războiul de independență.

VIDEO // Noi rețineri în dosarul „Car Vertical”. Șase bărbați sunt cercetați pentru șantaj și încălcarea vieții private

Șase bărbați au fost reținuți în dosarul cunoscut sub denumirea generică „Car Vertical”, fiind cercetați pentru încălcarea vieții private, hărțuire sexuală, șantaj, amenințare cu omor și spălare de bani. Reținerile au avut loc în urm...

Volodimir Zelenski a aprobat un plan de 40 de zile prin care vrea să forțeze retragerea Rusiei

Preşedintele ucrainean Volodimâir Zelenski a declarat joi, după ce s-a consultat cu şeful serviciului de securitate al ţării (SBU) cu privire la atacurile împotriva ţintelor ruseşti, că a aprobat o campanie de 40 de zile menită să „determine” Rus...

(video) Verișoara Maiei Sandu angajată la Parlament, șefa a cabinetului lui Igor Grosu, a demisionat. Ce spune președinta despre Tatiana Batin

Tatiana Batin, verișoara președintei Maia Sandu și șefa cabinetului președintelui Parlamentului Igor Grosu, și-a depus cererea de demisie din funcție. Anunțul a fost făcut de șefa statului, în cadrul emisiunii „În profunzime” de la protv.

Parlamentul se reunește în ședință. Noi reguli pentru a cumpăra cartelele SIM, pe agendă

Deputații se întrunesc astăzi, în ședință plenară, începând cu ora 11:00, pentru a examina mai multe proiecte legislative și hotărâri incluse pe ordinea de zi. În prima lectură, legislativul va analiza inițiative care vizează acordarea de garanții suplimentare pentru salariații cu responsabilități familiale, consolidarea schimbului de date în domeniul securității sociale cu statele membre ale Uniunii Europene și alinierea sistemului național de prevenire a spălării banilor la standardele europene. De asemenea,...

Bombardamente și atacuri cu drone în Ucraina și Rusia: Orașe fără curent, uzină strategică lovită cu drone

Rusia a atacat din nou Ucraina în noaptea de 26 iunie, vizând infrastructura energetică din regiunea Odesa și obiective industriale din orașul Kremenciuk, regiunea Poltava. Bombardamentele au provocat pene de curent, incendii și au afectat mai multe localități. De asemenea, o dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din orașul Sumî, de unde au fost evacuați zeci de oameni.

Bombardamente și atacuri cu drone în Ucraina și Rusia: Orașe fără curent, uzină strategică lovită cu drone

Rusia a atacat din nou Ucraina în noaptea de 26 iunie, vizând infrastructura energetică din regiunea Odesa și obiective industriale din orașul Kremenciuk, regiunea Poltava. Bombardamentele au provocat pene de curent, incendii și au afectat mai multe localități. De asemenea, o dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din orașul Sumî, de unde au fost evacuați zeci de oameni.