Ion Ceban: Primăria Chișinău rămâne angajată în asigurarea unor servicii medicale de înaltă calitate

Ion Ceban declară că Primăria Chișinău rămâne angajată în asigurarea unor servicii medicale de înaltă calitate pentru toți locuitorii Capitalei.

Prin investiții semnificative în infrastructură și dotări, ne străduim să susținem activitatea sistemului nostru de sănătate și să oferim condiții optime pentru pacienți și personalul medical.

În ultimii ani, municipalitatea a alocat aproximativ 500 de milioane de lei pentru modernizarea și eficientizarea infrastructurii medicale.

Un proiect important, în valoare de 140 de milioane de lei, a fost finalizat la începutul anului 2024 și a vizat îmbunătățirea eficienței energetice și reabilitarea termică a clădirilor spitalicești, incluzând Spitalul Clinic Municipal „Sfânta Treime”, Spitalul Clinic Municipal „Valentin Ignatenco” și Spitalul Clinic Municipal „Gheorghe Paladi”.

Realizările cheie includ:

  • Reabilitarea și modernizarea secțiilor spitalicești – pentru a oferi condiții superioare pacienților și personalului medical.
  • Dotarea cu echipamente medicale de ultimă generație – pentru a asigura diagnosticarea și tratamentul la cele mai înalte standarde.
  • Îmbunătățirea eficienței energetice – proiect finalizat în 2024, care reduce costurile operaționale și impactul asupra mediului.

Pentru anul 2024, municipalitatea a alocat suplimentar 31,5 milioane de lei pentru consolidarea bazei tehnico-materiale a spitalelor municipale, continuând investițiile din anii precedenți:

? 2021 – 22,0 milioane lei
? 2022 – 12,4 milioane lei
? 2023 – 80,0 milioane lei

Aceste investiții reflectă angajamentul Primăriei Chișinău de a asigura servicii medicale de calitate pentru locuitorii orașului. Profesionalismul și dedicația echipelor medicale municipale sunt esențiale pentru a oferi îngrijire la cele mai înalte standarde. Iată de ce, Primăria Capitalei va continua să susțină aceste eforturi esențiale pentru întreaga comunitate.

ULTIMA ORĂ

ULTIMA ORĂ | Ion Ceban: Angajații Primăriei Chișinău sunt supuși unor presiuni fără precedent

Primarul general al municipiului Chișinău și liderul MAN, Ion...

Anastasia Taburceanu, remunerată cu 120.000 de lei lunar la MoldATSA — de patru ori mai mult decât președinta Sandu

Anastasia Taburceanu, purtătoarea de cuvânt a întreprinderii de stat...

ULTIMA ORĂ

Emil Boc, anunț despre steagul și imnul Rusiei: Nu pot fi utilizate la Cluj-Napoca

Primarul orașului Cluj-Napoca, Emil Boc, a afirmat miercuri, într-o postare pe rețelele de socializare, că steagul și imnul Rusiei nu pot fi utilizate la Cluj-Napoca,...

Partidul Nostru inițiază moțiunea simplă privind politica fiscală promovată de ministrul Finanțelor și o propune spre semnare tuturor deputaților

Fracțiunea parlamentară a Partidului Nostru inițiază moțiunea simplă împotriva politicii fiscale promovate de ministrul Finanțelor prin proiectul politicii bugetar-fiscale pentru anul 2027 și o...

Important

Emil Boc, anunț despre steagul și imnul Rusiei: Nu pot fi utilizate la Cluj-Napoca

Primarul orașului Cluj-Napoca, Emil Boc, a afirmat miercuri, într-o postare pe rețelele de socializare, că steagul și imnul Rusiei nu pot fi utilizate la Cluj-Napoca, nici măcar în cadrul unei competiții sportive, cum este Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică, care va avea loc în oraș în perioada 26-28 iunie și la care vor participa și …The post Emil Boc, anunț despre steagul și imnul Rusiei: Nu pot fi utilizate...

Emil Boc, anunț despre steagul și imnul Rusiei: Nu pot fi utilizate la Cluj-Napoca

Primarul orașului Cluj-Napoca, Emil Boc, a afirmat miercuri, într-o postare pe rețelele de socializare, că steagul și imnul Rusiei nu pot fi utilizate la Cluj-Napoca, nici măcar în cadrul unei competiții sportive, cum este Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică, care va avea loc în oraș în perioada 26-28 iunie și la care vor participa și …The post Emil Boc, anunț despre steagul și imnul Rusiei: Nu pot fi utilizate...

Curtea Constituţională din Cehia a decis că preşedintele Petr Pavel poate să participe la summitul NATO de la Ankara

Curtea Constituţională a Republicii Cehe a emis miercuri o decizie provizorie care îi permite preşedintelui Petr Pavel să participe la summitul NATO din iulie de la Ankara, informează POLITICO şi Reuters.The post Curtea Constituţională din Cehia a decis că preşedintele Petr Pavel poate să participe la summitul NATO de la Ankara first appeared on Nexta.ro.

Simion susține că a fost sunat de un consilier prezidențial înaintea votului pentru guvernul Veștea. Reacția Administrației Prezidențiale

Liderul AUR, George Simion, a declarat într-o emisiune televizată că a fost contactat de un consilier prezidențial înainte de votul din Parlament privind învestirea guvernului Veștea.The post Simion susține că a fost sunat de un consilier prezidențial înaintea votului pentru guvernul Veștea. Reacția Administrației Prezidențiale first appeared on Nexta.ro.

Dirk Kuyt, fost atacant al echipei Liverpool, a fost numit antrenor secund la Fenerbahçe

Clubul Fenerbahçe a anunţat, miercuri, numirea olandezului Dirk Kuyt în funcţia de antrenor secund. Fostul atacant al echipei Liverpool a mai activat la clubul turc între 2012 şi 2015.The post Dirk Kuyt, fost atacant al echipei Liverpool, a fost numit antrenor secund la Fenerbahçe first appeared on Nexta.ro.