Ion Ceban: Partidul MAN începe elaborarea PROGRAMULUI DE ȚARĂ

Ion Ceban declară că Partidul MAN începe elaborarea PROGRAMULUI DE ȚARĂ – un program cu o nouă viziune de dezvoltare a Republicii Moldova, atât pe plan intern, cât și în relațiile externe.

La bază se vor afla interesele cetățenilor din țară și de peste hotare, interesele țării și dezvoltarea continuă a fiecărui domeniu, astfel încât, în următorii ani, să progresăm și să evităm stagnarea sau degradarea proceselor. Ținând cont că suntem țară candidată la Uniunea Europeană, cerințele și așteptările, atât ale oamenilor, cât și ale partenerilor, sunt foarte mari. Este un program nou cu viziuni noi în toate domeniile.

Credem cu fermitate că lucrurile se pot schimba mult mai repede și mai bine. Ceea ce am urmărit în ultimii ani este doar o mimare a tot ceea ce înseamnă dezvoltarea țării. Ne dorim cu adevărat ca viziunea oamenilor din orice domeniu să fie luată în considerare, declară Ion Ceban.

Astfel, vom crea grupuri pe fiecare domeniu pe care ni-l propunem în PROGRAMUL DE ȚARĂ al Partidului MAN, elaborat de profesioniști.

  1. Justiție
  2. Economie și fiscalitate
  3. Afaceri externe
  4. Apărare și securitate națională
  5. Educație și cercetare
  6. Sănătate
  7. Muncă și demnitate socială
  8. Mediul sănătos și proiecte de eficiență energetică
  9. Infrastructură de transport
  10. Agricultură
  11. Dezvoltare locală și regională
  12. Reintegrarea țării și relațiile cu partea stângă a Nistrului
  13. Autonomia găgăuză și relațiile noastre cu această regiune parte componentă a RM
  14. Finanțe publice
  15. Fonduri europene
  16. Tineri și demografie
  17. Cultură și patrimoniu

Vom implica specialiștii din echipa noastră, care sunt profesioniști în toate domeniile, vom apela la experți externi și la oameni din toate sferele de activitate din întreaga țară. Vom dezbate fiecare capitol din PROGRAMUL DE ȚARĂ, pe care ni-l propunem să-l realizăm împreună cu oamenii și pentru oameni.

Acest program, după ce va fi elaborat, va fi supus dezbaterilor și consultărilor publice. Vrem să devină strategia de dezvoltare a țării, pe care să ne bazăm cu toții împreună.

Fac apel la toți cei interesați, care vor să contribuie și să se implice, cei care cred și pot să fie parte din echipele de lucru. Fiecare opinie și fiecare suport este binevenit, deoarece nimeni mai bine ca noi nu cunoaște care sunt lacunele dintr-un domeniu sau altul și ce soluții ar fi mai potrivite pentru a schimba o dată pentru totdeauna lucrurile în țara noastră.

E timpul să ne unim și să obținem rezultate împreună.

Țara noastră are nevoie de un nou model economic, de atragerea investițiilor, de implementarea proiectelor, de investiții de calitate în educație, sănătate, dezvoltarea serviciilor sociale pentru toți, reforme în agricultură, în administrația publică locală și de accesul cetățenilor la o justiție echitabilă, într-un stat de drept.
Oamenii au nevoie de siguranță atunci când au curajul să deschidă și să dezvolte o afacere, fără piedici și acțiuni birocratice create artificial.

Nu vrem ca oamenii noștri să renunțe, nu vrem ca familiile, tinerii specialiști și antreprenorii să închidă totul și să plece peste hotare.

Știm că oamenii își doresc locuri de muncă și salarii care să le permită să facă față cheltuielilor zilnice și să-și acopere facturile. Cel mai important, oamenii își doresc să rămână acasă și să aibă un trai decent pentru viitorul lor și al copiilor lor, mai spune Ion Ceban.

Înțelegem că Partidul MAN este unicul care a reușit să furnizeze rezultate palpabile și profesioniste, iar asta am demonstrat la nivelul Chișinăului. Acum dorim ca toată țara să se dezvolte, susține Ion Ceban în cadrul unui briefing!

Ceea ce se întâmplă în ultimii ani la nivel național nu poate fi numit altfel decât stagnare a dezvoltării țării, accentuarea intereselor politice înguste și capturarea tuturor structurilor statului sub un singur partid.

Ne îngrijorează faptul că oamenii pleacă masiv peste hotare împreună cu familiile lor, iar noi nu dorim ca localitățile noastre să devină depopulate.

Dacă nu ne trezim și nu ne unim împreună cu cetățenii pentru a începe munca, situația va deveni mult mai alarmantă.

Iată câțiva indicatori care ne determină să ne mobilizăm:

– Guvernarea actuală este cea mai incompetentă și secretoasă din istoria țării. Nu există transparență, iar toți banii împrumutați de Republica Moldova în ultimii 4 ani au fost îngropați în scheme și ascunși prin starea de urgență.

De exemplu, soldul datoriei bugetului de stat în perioada 2020-2024 a crescut cu 57,7 miliarde lei, adică cu 85%. Aceasta înseamnă aproape dublu față de anul 2020 (de la 67,8 miliarde lei în 2020 la 125,5 miliarde lei în 2024).

Deficitul bugetului de stat pentru 2024 constituie 15,6 miliarde lei, echivalentul a două bugete ale municipiului Chișinău.

  • Investițiile capitale în ultimii doi ani au fost în descreștere.
  • Republica Moldova a înregistrat una dintre cele mai ridicate rate ale inflației din regiune, depășind semnificativ nivelurile din țările vecine.
  • În pofida prevederilor legale privind ajustarea pensiilor în funcție de inflație, măsurile adoptate nu au fost suficiente pentru a compensa creșterea prețurilor.
  • Lipsa ajustării corespunzătoare a veniturilor a generat efecte grave:
  • Consum redus din cauza scăderii puterii de cumpărare.
  • Creșterea inegalităților economice și sociale.
  • Intensificarea migrației economice, în special în rândul familiilor care nu-și mai pot acoperi nevoile de bază.

Pentru a diminua aceste efecte, este imperios necesară o reformă profundă a politicilor sociale și economice.

  • Fondurile naționale în 2024 sunt în descreștere comparativ cu ultimii doi ani, inclusiv:
  • Fondul Rutier
  • Fondul Național pentru Dezvoltare Regională și Locală
  • Fondul Național de Dezvoltare a Agriculturii și Mediului Rural
  • Fondul Viei și Vinului
  • Fondul de Rezervă al Guvernului
  • Fondul de Intervenție al Guvernului
  • Fondul de Susținere a Populației
  • Reforma justiției a devenit o parodie internațională.
  • Instituțiile statului sunt capturate.
  • Lupta împotriva corupției este mimată, concentrându-se pe medici și profesori.
  • Majorările salariale au avut loc doar la nivel de ministere și agenții.
  • Angajați cu stagii îndelungate de muncă au fost demiși pe criterii politice.
  • Fenomenul de cumpărare a voturilor ia amploare.
  • Nu există transparență privind cheltuirea fondurilor externe.
  • Primarii sunt șantajați și persecutați politic, iar proiectele sunt repartizate pe criterii politice.
  • Prețurile la gaz au crescut, iar licitațiile rămân secrete.
  • Licitațiile din domenii precum Aeroportul ridică numeroase semne de întrebare.
  • Achizițiile sunt netransparente, iar angajările în funcții publice se fac fără concursuri.
  • Remanierile recente au fost de ochii lumii.

Vreau ca fiecare să-și pună întrebarea: ce concret au făcut bun cei de la guvernare în ultimii 3 ani și jumătate? Veți constata că… NIMIC.

Incompetența trebuie urgent înlocuită cu profesionalism și maturitate politică, mai declară Ion Ceban.

ULTIMA ORĂ

ULTIMA ORĂ | Ion Ceban: Angajații Primăriei Chișinău sunt supuși unor presiuni fără precedent

Primarul general al municipiului Chișinău și liderul MAN, Ion...

Anastasia Taburceanu, remunerată cu 120.000 de lei lunar la MoldATSA — de patru ori mai mult decât președinta Sandu

Anastasia Taburceanu, purtătoarea de cuvânt a întreprinderii de stat...

ULTIMA ORĂ

Simion susține că a fost sunat de un consilier prezidențial înaintea votului pentru guvernul Veștea. Reacția Administrației Prezidențiale

Liderul AUR, George Simion, a declarat într-o emisiune televizată că a fost contactat de un consilier prezidențial înainte de votul din Parlament privind învestirea guvernului...

Partidul Nostru inițiază moțiunea simplă privind politica fiscală promovată de ministrul Finanțelor și o propune spre semnare tuturor deputaților

Fracțiunea parlamentară a Partidului Nostru inițiază moțiunea simplă împotriva politicii fiscale promovate de ministrul Finanțelor prin proiectul politicii bugetar-fiscale pentru anul 2027 și o...

Important

Simion susține că a fost sunat de un consilier prezidențial înaintea votului pentru guvernul Veștea. Reacția Administrației Prezidențiale

Liderul AUR, George Simion, a declarat într-o emisiune televizată că a fost contactat de un consilier prezidențial înainte de votul din Parlament privind învestirea guvernului Veștea.The post Simion susține că a fost sunat de un consilier prezidențial înaintea votului pentru guvernul Veștea. Reacția Administrației Prezidențiale first appeared on Nexta.ro.

Dirk Kuyt, fost atacant al echipei Liverpool, a fost numit antrenor secund la Fenerbahçe

Clubul Fenerbahçe a anunţat, miercuri, numirea olandezului Dirk Kuyt în funcţia de antrenor secund. Fostul atacant al echipei Liverpool a mai activat la clubul turc între 2012 şi 2015.The post Dirk Kuyt, fost atacant al echipei Liverpool, a fost numit antrenor secund la Fenerbahçe first appeared on Nexta.ro.

Medicul Bogdan Popescu: Din păcate, acum, inclusiv la Rezidenţiat, nu se mai alege Chirurgia generală, pentru că implică şase ani de rezidenţat

Dr. Bogdan Popescu, medic primar chirurgie generala la Euroclinic, parte din reţeaua de sănătate Regina Maria, a subliniat că, din păcate, tot mai puţini absolvenţi de Medicină aleg să facă rezidenţiatul în Chirurgie, pentru că durează 6 ani.The post Medicul Bogdan Popescu: Din păcate, acum, inclusiv la Rezidenţiat, nu se mai alege Chirurgia generală, pentru că implică şase ani de rezidenţat first appeared on Nexta.ro.

Vila „bunga-bunga” a lui Silvio Berlusconi a fost vândută familiei regale din Qatar

Una dintre cele mai controversate proprietăţi imobiliare din Italia a găsit un cumpărător. Fostul prim-ministru şi ministru de externe al Qatarului, Hamad bin Jassim bin Jabr Al Thani, a achiziţionat Villa Certosa, proprietatea din Sardinia a fostului prim-ministru italian Silvio Berlusconi, decedat în 2023, pentru 350 de milioane de euro, potrivit cotidianului italian La Repubblica.The post Vila „bunga-bunga” a lui Silvio Berlusconi a fost vândută familiei regale din Qatar...

Tragedie în Bihor: un adolescent de 15 ani și-a pierdut viața după ce s-a înecat în Balta de la Șimian

Un adolescent în vârstă de 15 ani a murit după ce a dispărut sub apă în Balta de la Șimian. Incidentul a avut loc miercuri seară, iar intervenția salvatorilor s-a încheiat cu o descoperire dramatică: băiatul a fost găsit la aproximativ opt metri de mal, la o adâncime de circa trei metri.The post Tragedie în Bihor: un adolescent de 15 ani și-a pierdut viața după ce s-a înecat în...

Mark Rutte, întâlnire cu Donald Trump, la Casa Albă. Șeful NATO încearcă să atenueze tensiunile înainte de summitul de la Ankara

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, se întâlnește miercuri cu președintele american Donald Trump la Casa Albă, într-un demers menit să reducă tensiunile generate de războiul din Iran și de amenințările Washingtonului privind retragerea trupelor americane din Europa. Întâlnirea are loc în contextul pregătirilor pentru summitul crucial al NATO programat în luna iulie, la Ankara, relatează Reuters.The post Mark Rutte, întâlnire cu Donald Trump, la Casa Albă. Șeful NATO...

Doi români din Marea Britanie au recunoscut că au ucis doi bărbați. Își sedau victimele pentru a le jefui

Răsturnare de situație într-un caz șocant din Marea Britanie: doi români au pledat vinovați în fața instanței pentru uciderea a doi bărbați. Potrivit jurnaliștilor de la BBC și The Guardian, aceștia puneau în aplicare o metodă extrem de periculoasă – își drogau victimele pe ascuns cu sedative puternice pentru a le lăsa fără bani și bunuri, dozele dovedindu-se însă fatale.The post Doi români din Marea Britanie au recunoscut că...