FOTO Pe lângă autobuze, Reșița trimite și mobilier școlar la Bălți, declară Alexandr Petkov de la Partidul Nostru

Parteneriatul dintre municipiile Bălți și Reșița continuă să dea roade concrete. După ce anterior s-a decis ca orașului Bălți să îi fie donate 22 de autobuze și piese de schimb, Primăria din Reșița s-a arătat deschisă să ofere, pe lângă acestea, și mobilier școlar. Anunțul a fost făcut de primarul municipiului Bălți, Alexandr Petkov (Partidul Nostru).

„În cadrul discuțiilor purtate anterior vizitei la Reșița, legate de donarea autobuzelor pentru transportul public, împreună cu primarul Ioan Popa și doamna viceprimar Mădălina Miruna Chiosa, am identificat și posibilitatea donării unui lot de mobilier școlar pentru orașul nostru. În timpul vizitei de lucru, împreună cu doamna viceprimar Tatiana Dubițkaia și reprezentanții Direcției Generale Învățământ, Cultură, Tineret, Sport și Culte din Reșița, am vizitat școlile care au pregătit mobilierul pentru donare și am selectat mobila care va putea fi transportată chiar în autobuzele donate”, a specificat primarul Alexandr Petkov.

Atât autobuzele, cât şi mobilierul urmează să fie aduse la Bălți în baza acordului de înfrățire între cele două orașe. În zilele apropiate, o echipă de tehnicieni de la Bălți va ajunge la Reșița pentru a aduce primul lot de autobuze în oraş.

„Aceste gesturi concrete arată ce înseamnă un parteneriat real și eficient între orașe înfrățite: prietenia se transformă în fapte care îmbunătățesc viața oamenilor – de la transportul public, la condițiile din școlileь bălțenilor. Primăria municipiului Bălți aduce sincere mulțumiri autorităților din Reșița pentru deschiderea și sprijinul acordat în beneficiul comunității bălțene”, a mai punctat edilul.

Acordul de înfrățire dintre Bălți și Reșița a fost semnat în 2024 de către Alexandr Petkov și omologul său, Ioan Popa.

post-main-content

post-main-content

post-main-content

post-main-content

Primarul municipiului Bălți, Alexandr Petkov, declară că a finalizat la Reșița procesul de donație a 22 autobuze pentru Bălți, prin semnarea tuturor actelor juridice necesare.

Doar anul trecut ne-am înfrățit cu Reșița, iar datorită sprijinului din partea Primarului mun. Reșița, dl Ioan Popa, am reușit să realizăm acest proiect într-un termen restrâns. În zilele apropiate, o echipă de tehnicieni de la Bălți va ajunge la Reșița pentru a aduce primul lot de autobuze în orașul nostru.

Mulțumim primarului Ioan Popa și echipei sale pentru gestul generos, care va face viața bălțenilor mai confortabilă și sigură, mai spune Alexandr Petkov, Primarul municipiului Bălți.

Ar putea fi o imagine cu troleibuz

Ar putea fi o imagine cu 2 persoane

ULTIMA ORĂ

Maia Sandu nu mai poate candida în 2028 și nu-l „pregătește” pe Recean: „Fiecare om decide pentru el”

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a vorbit joi seară,...

ULTIMA ORĂ

Expoziția „Republica Moldova prezintă” a fost inaugurată în centrul Brașovului. Până când poate fi vizitată

Expoziția „Republica Moldova prezintă” a fost inaugurată în Piața Sfatului din Brașov. Evenimentul se va desfășura timp de 2 zile, pe 27 și 28 iunie,...

Renato Usatîi critică proiectul privind identificarea utilizatorilor de cartele PrePay: „Oamenii sunt înșelați astăzi, iar Guvernul promite protecție peste un an”

Liderul Partidului Nostru, Renato Usatîi, a criticat dur, de la tribuna centrală a Parlamentului, proiectul de lege privind identificarea utilizatorilor de cartele SIM de...

Important

Expoziția „Republica Moldova prezintă” a fost inaugurată în centrul Brașovului. Până când poate fi vizitată

Expoziția „Republica Moldova prezintă” a fost inaugurată în Piața Sfatului din Brașov. Evenimentul se va desfășura timp de 2 zile, pe 27 și 28 iunie, între 10:00 și 22:00. Aproximativ 50 de companii din Republica Moldova își prezintă produsele autentice și de calitate, oferind vizitatorilor o incursiune în gusturile, tradițiile și creativitatea de acasă, transmite Camera de Comerț și Industrie (CCI). Vizitatorii pot descoperi vinuri și spumante premiate, divinuri, produse...

Cum evităm intoxicațiile pe caniculă. Specialiștii recomandă temperatura optimă pe care să o menții în frigider

În perioada caniculară crește riscul intoxicațiilor alimentare. Specialiștii de la Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) îndeamnă populația să manifeste maximă responsabilitate la achiziționarea, transportarea și păstrarea produselor alimentare, pentru a preveni riscurile pentru sănătate. Potrivit lor, temperaturile înalte favorizează dezvoltarea rapidă a microorganismelor patogene, în special în cazul produselor alimentare perisabile – carne, pește, ouă și lactate. Asemenea circumstanțe pot face aceste produse periculoase pentru sănătate, într-o perioadă scurtă...

Boxerul ucrainean Oleksandr Usik renunță la cele 3 centuri!

Anunț-șoc în box! Ucraineanul Oleksandr Usik renunță la cele 3 centuri mondiale la categoria grea, versiunile WBA, WBC și IBF, declarând că va mai susține o luptă, fără a oferi alte detalii. Pugilistul a făcut furori în ultimii ani, învingându-i de două ori pe ceilalți 3 „grei” de top: britanicii Tyson Fury, Anthony Joshua și Daniel Dubois.

Aur și bronz pentru Moldova: Daniela Cociu și Mihai Chihaia au urcat pe podiumul de premiere la Campionatul European de kaiac-canoe

Sportivii Daniela Cociu și Mihai Chihaia au urcat pe podiumul de premiere la Campionatul European de kaiac-canoe maraton pentru seniori. Competiția se desfășoară pe lacul Bascov-Budeasa din Pitești, România, anunță Ministerul Educației și Cercetării (MEC).

FOTO // Circa 600 de tineri au participat la activitățile dedicate „Zilei Învățământului Dual”

Circa 600 de tineri au participat la activitățile organizate în cadrul „Zilei Învățământului Dual”, desfășurate astăzi la Centrul de Excelență în Viticultură și Vinificație și Centrul de Excelență în Transporturi. Tinerii ...

Ministrul Finanțelor, despre criticile la reforma fiscală: „Există un confort mai ales la cei cu agendă politică. Eu nu voi lăsa guvernul”

Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, susține că proiectul politicii fiscale pentru 2027 este „o reformă care place oricui să o critice” și că „există un confort foarte mare mai ales la cei care au o agendă politică”. Oficialul a declarat că nu va părăsi guvernul dacă valul de critici la adresa politicii fiscale va continua și vor The post Ministrul Finanțelor, despre criticile la reforma fiscală: „Există un confort mai ales...

De ce Brad Pitt nu vrea să se însoare cu iubita sa, Ines de Ramon, în ciuda zvonurilor legate de logodnă

Brad Pitt nu are de gând să se însoare cu Ines de Ramon, actuala sa iubită, potrivit unei surse din anturajul celor două vedete. Aceasta mai susține și că iubita lui a devenit deja „parte din familie” și nu mai este privită doar ca „prietena” actorului, scrie cancan.ro.