Australia a adoptat joi o lege care permite deportarea mai rapidă a cetățenilor străini către țări terțe. Mai exact, inițial persoanele vor fi trimise pe insula pacifică Nauru, dacă li s-au refuzat vizele din cauza condamnărilor penale.
În baza unui acord pe 30 de ani semnat cu Nauru vinerea trecută, Australia a convenit să plătească 2,5 miliarde de dolari australieni, echivalentul a circa 1,62 miliarde de dolari americani, pentru găzduirea a până la 350 de persoane expulzate, notează hotnews.ro. Contribuția inițială va fi de 400 de milioane de dolari, pentru a crea un fond de dotare destinat relocărilor.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Nauru are populație de 12.000 de locuitori și circa 21 km². Unii localnici sunt sceptici în privința deportării, din cauza infrastructurii precare.
Pe rețelele de socializare au existat reacții emoționale, oamenii așteptând să vadă cine va veni. În pofida faptului că Australia a cheltuit sute de milioane de dolari pentru procesarea solicitanților de azil pe Nauru în ultimul deceniu, banii nu au adus beneficii populației locale, susțin oamenii de pe insulă.
Articolul Australia vrea să reloce migranții care nu au primit viză pe o insulă din Pacific apare prima dată în Realitatea.md.
MAI MULT REALITATEA





