Republica Moldova avansează pe calea transformării într-un stat mai puternic, mai rezilient și ferm ancorat în cadrul Uniunii Europene, a declarat joi ministra afacerilor interne, Daniella Misail-Nichitin, într-o conferință cu participarea comisarei europene pentru extindere, Marta Kos. Cu această ocazie, au fost prezentate prioritățile strategice ale instituției pentru perioada 2026-2030, transmite IPN.
În cadrul evenimentului, au fost prezentate cele șapte programe sectoriale care vizează ordinea și securitatea publică, prevenirea și combaterea criminalității, controlul armelor de calibru mic și al armamentului ușor, protecția civilă și gestionarea situațiilor excepționale, managementul frontierei, migrația și azilul, precum și integrarea etapizată a străinilor.
În domeniul ordinii și securității publice, autoritățile naționale pun accentul pe servicii polițienești care respectă drepturile omului. Numărul echipelor de patrulare va crește, iar timpul mediu de intervenție va scădea.
În ceea ce privește combaterea criminalității, este instituită o platformă online pentru raportarea infracțiunilor și implementat un sistem național de alertă și răspuns la incidente cibernetice. În domeniul migrației și azilului, se va opta pentru un echilibru între securitatea publică și protecția drepturilor omului. Programul de integrare etapizată a străinilor și a persoanelor strămutate vizează facilitarea accesului acestora la educație, sănătate, muncă, locuințe și servicii sociale.
Programul dedicat controlului armelor de calibru mic și al armamentului ușor va implica o monitorizare mai strictă a munițiilor, iar Programul pentru protecția civilă și gestionarea situațiilor de urgență va contribui la creșterea capacității de reacție la dezastre prin instruiri și dotarea unităților responsabile cu echipamente adecvate, precizează MAI.
Comisara Marta Kos a apreciat reziliența de care au dat dovadă instituțiile moldovenești și a subliniat că acest efort nu trece neobservat în Europa. „Sper că veți continua să construiți o Moldovă sigură și securizată, pentru că acest lucru este important atât pentru Moldova, cât și pentru Europa, și noi vom asigura că facem același lucru în viitor”, a subliniat oficiala europeană în discursul său, preluat de MAI.
Comisara a menționat că, în câteva săptămâni, Moldova va încheia negocierile pentru screening-ul tuturor capitolelor. Asta înseamnă că funcționarii europeni și cei moldoveni vor analiza politicile și legislația din Moldova, ceea ce presupune o revizuire a mai mult de 100 de mii de pagini de legislație moldovenească. „Calitatea și celeritatea muncii dvs. au fost exemplare și vreau să vă felicit cu această ocazie. În baza acestor progrese, vom putea accelera negocierile pentru aderare”, a spus Marta Kos.
Comisara europeană pentru extindere, Marta Kos, se află în Republica Moldova în perioada 3-6 septembrie.
The post „Un stat mai puternic, ancorat în UE”: MAI prezintă prioritățile în fața comisarei Marta Kos appeared first on ipn.md.
MAI MULT IPN





