Recompensă pe capetele lui Trump și Netanyahu. Cât oferă Iranul pentru uciderea lor

Parlamentul de la Teheran urmează să voteze un proiect de lege care prevede recompense de 50 de milioane de euro pentru uciderea președintelui american Donald Trump, a premierului israelian Benjamin Netanyahu și a comandantului CENTCOM, Brad Cooper, transmite Digi24.

Inițiativa, prezentată drept un act de „represalii”, amplifică tensiunile dintre Iran și Occident, în contextul amenințărilor repetate lansate de regimul iranian după atacurile asupra programului său nuclear și după moartea liderului suprem Ali Khamenei. Anunțul a fost făcut de Ebrahim Azizi, președintele Consiliului Național de Securitate al Iranului, la postul public de televiziune, potrivit The Jerusalem Post.

Proiectul de lege, intitulat „Acțiuni reciproce ale forțelor militare și de securitate ale Republicii Islamice”, este unul dintre numeroasele acte legislative menite să oficializeze amenințările adresate de regim liderilor mondiali.

„Credem că președintele josnic al Statelor Unite, prim-ministrul sionist sinistru și rușinos și comandantul CENTCOM trebuie vizați și supuși unei acțiuni reciproce”, a spus Azizi, susținând că acțiunea ar fi o formă de represalii necesară pentru asasinarea fostului lider suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei.

„Președintele Statelor Unite trebuie să fie pedepsit de orice musulman sau persoană liberă”

„Acesta este dreptul nostru”, a afirmat el. „La fel cum Imamul nostru a fost martirizat, președintele Statelor Unite trebuie să fie pedepsit de orice musulman sau persoană liberă.”

Mahmoud Nabavian, un cleric șiit iranian și membru al Parlamentului, a confirmat declarația lui Azizi cu privire la viitorul vot. Nabavian a susținut că au existat amenințări la adresa noului lider suprem, ayatollahul Mojtaba Khamenei, și a avertizat că răspunsul Iranului la o astfel de ucidere ar fi „devastator”.

Grupul iranian Legământ de Sânge a strâns anterior 40 de milioane de dolari pentru a oferi o recompensă pentru capul lui Trump, în urma bombardamentului din iunie asupra a trei obiective nucleare. Think tank-ul american Middle East Media Research Institute (MEMRI) a raportat că Legământ de Sânge funcționează „sub egida regimului iranian”.

Dr. Daniel Cohen, cercetător la Institutul Internațional pentru Combaterea Terorismului (ICT) și șef al programului de combatere diplomatică a terorismului la Institutul Abba Eban pentru Diplomație Internațională, din cadrul Școlii Lauder de Guvernare, Diplomație și Strategie a Universității Reichman, a remarcat că această potențială mișcare era probabil o pervertire a recompenselor oferite de Departamentul de Stat al SUA, unde oamenii sunt recompensați financiar pentru furnizarea de informații despre teroriștii căutați.

„Cred că este mai degrabă o operațiune psihologică împotriva conducerii, nimic altceva”, a comentat Cohen, deși a menționat că probabil mai multe persoane ar percepe această acțiune ca provenind direct de la regim, mai degrabă decât de la un grup obscur legat de regim.

Trump a supraviețuit mai multor tentative de asasinat în timpul celui de-al doilea mandat. În 2024, Departamentul de Justiție al SUA a pus sub acuzare un bărbat iranian în legătură cu un presupus complot ordonat de Garda Revoluționară Iraniană.

Secretarul Apărării al SUA, Pete Hegseth, a afirmat, de asemenea, în martie că un oficial iranian care planificase o tentativă de asasinat asupra lui Trump a fost ucis într-un atac aerian american.

„Iranul a încercat să-l ucidă pe președintele Trump, iar președintele Trump a avut ultimul cuvânt”, a declarat Hegseth reporterilor.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Articolul Recompensă pe capetele lui Trump și Netanyahu. Cât oferă Iranul pentru uciderea lor apare prima dată în Realitatea.md.

MAI MULT REALITATEA

ULTIMA ORĂ

„Am început să mestec gheață”. Cum a supravețuit alpinistul nepalez blocat pe Muntele Everest

>Alpinistul nepalez găsit târându-se în jos de pe Everest,...

Atenție, șoferi! Circulație suspendată pe mai multe trasee din țară din cauza ploilor

Mai multe trasee din țară au fost închise circulației...

Ploile au făcut ravagii în țară! Până la 16:40, IGSU a intervenit la 15 solicitări

În mai multe localități din Republica Moldova au intervenit...

Vladimir Voronin nu mai este președinte al PCRM. Cine i-a luat locul?

Deputata Diana Caraman a fost aleasă președinta Partidului Comuniștilor...

Atenție, șoferi! Circulație îngreunată pe șoseaua Muncești din cauza acumulărilor de apă

Pe șoseaua Muncești din Chișinău se înregistrează acumulări de...

ULTIMA ORĂ

Cercetători excluşi de la o conferinţă medicală din SUA, după ce au criticat politica administraţiei Trump în domeniul ştiinţific

Mai mulţi cercetători de top în sfera diabetului au fost excluşi de la o conferinţă medicală importantă din Statele Unite, după ce au criticat politicile...

Fiodor Gagauz: Dezvoltarea fotbalului în Găgăuzia este strâns legată de numele lui Fiodor Vlah

Politicianul Fiodor Gagauz a fost prezent la Turneul de Fotbal în memoria lui Fiodor Vlah, unul dintre primii fotbaliști locali acceptați în echipa națională...

Important

Cercetători excluşi de la o conferinţă medicală din SUA, după ce au criticat politica administraţiei Trump în domeniul ştiinţific

Mai mulţi cercetători de top în sfera diabetului au fost excluşi de la o conferinţă medicală importantă din Statele Unite, după ce au criticat politicile administraţiei președintelui Donald Trump în domeniul ştiinţific. Cercetătorii au fost escortaţi afară de la conferinţa Asociaţiei Americane pentru Diabet, desfășurată la New Orleans, cu puţin timp înainte de discursul programat …The post Cercetători excluşi de la o conferinţă medicală din SUA, după ce au...

Cercetători excluşi de la o conferinţă medicală din SUA, după ce au criticat politica administraţiei Trump în domeniul ştiinţific

Mai mulţi cercetători de top în sfera diabetului au fost excluşi de la o conferinţă medicală importantă din Statele Unite, după ce au criticat politicile administraţiei președintelui Donald Trump în domeniul ştiinţific. Cercetătorii au fost escortaţi afară de la conferinţa Asociaţiei Americane pentru Diabet, desfășurată la New Orleans, cu puţin timp înainte de discursul programat …The post Cercetători excluşi de la o conferinţă medicală din SUA, după ce au...

Cercetători excluşi de la o conferinţă medicală din SUA, după ce au criticat politica administraţiei Trump în domeniul ştiinţific

Mai mulţi cercetători de top în sfera diabetului au fost excluşi de la o conferinţă medicală importantă din Statele Unite, după ce au criticat politicile administraţiei președintelui Donald Trump în domeniul ştiinţific. Cercetătorii au fost escortaţi afară de la conferinţa Asociaţiei Americane pentru Diabet, desfășurată la New Orleans, cu puţin timp înainte de discursul programat …The post Cercetători excluşi de la o conferinţă medicală din SUA, după ce au...

Un medic american care a contractat Ebola în RD Congo a fost externat dintr-un spital din Berlin

Un cetăţean american tratat în Germania după ce a contractat Ebola în Republica Democratică Congo a fost externat, a anunţat sâmbătă un spital din Berlin, potrivit Reuters.The post Un medic american care a contractat Ebola în RD Congo a fost externat dintr-un spital din Berlin first appeared on Nexta.ro.

Un medic american care a contractat Ebola în RD Congo a fost externat dintr-un spital din Berlin

Un cetăţean american tratat în Germania după ce a contractat Ebola în Republica Democratică Congo a fost externat, a anunţat sâmbătă un spital din Berlin, potrivit Reuters.The post Un medic american care a contractat Ebola în RD Congo a fost externat dintr-un spital din Berlin first appeared on Nexta.ro.

Meciul România – Ţara Galilor: Hagi – Am arătat că se poate. Cred că suporterii au plecat fericiţi acasă

Selecţionerul Gheorghe Hagi a declarat, sâmbătă seară, după meciul României cu Ţara Galilor, că naţionala a arătat că “se poate” şi că jucătorii trebuie să creadă mai mult în ei.The post Meciul România – Ţara Galilor: Hagi – Am arătat că se poate. Cred că suporterii au plecat fericiţi acasă first appeared on Nexta.ro.

Meciul România – Ţara Galilor: Hagi – Am arătat că se poate. Cred că suporterii au plecat fericiţi acasă

Selecţionerul Gheorghe Hagi a declarat, sâmbătă seară, după meciul României cu Ţara Galilor, că naţionala a arătat că “se poate” şi că jucătorii trebuie să creadă mai mult în ei.The post Meciul România – Ţara Galilor: Hagi – Am arătat că se poate. Cred că suporterii au plecat fericiţi acasă first appeared on Nexta.ro.