Groenlanda revine în centrul strategiei SUA. Emisarul lui Trump anunţă planuri noi în Arctica: „E timpul să revenim acolo”

Statele Unite transmit un nou semnal strategic privind Groenlanda. Emisarul american Jeff Landry a declarat că Washingtonul trebuie să îşi consolideze prezenţa în teritoriul arctic, în contextul interesului exprimat de președintele Donald Trump pentru insulă.

Statele Unite îşi reafirmă interesul strategic pentru Groenlanda, teritoriu autonom aflat sub administraţie daneză, după ce emisarul american Jeff Landry a declarat că Washingtonul trebuie să îşi mărească prezenţa în regiunea arctică.

„Cred că este timpul ca Statele Unite să îşi lase din nou amprenta asupra Groenlandei. Cred că îl vedeţi pe preşedinte vorbind despre consolidarea operaţiunilor de securitate naţională şi despre realocarea personalului în anumite baze din Groenlanda”, a declarat Jeff Landry, emisarul american pentru Groenlanda, pentru The Guardian.

Declaraţia vine după prima vizită oficială a acestuia în Groenlanda de la numirea sa în funcţie, în decembrie 2025.

Washingtonul vrea o prezenţă mai puternică în Arctica

În prezent, Statele Unite deţin o singură bază militară în Groenlanda, însă situaţia era complet diferită în perioada Războiului Rece, când americanii operau peste zece instalaţii militare pe insulă.

Interesul Washingtonului pentru Groenlanda este legat atât de poziţia strategică a teritoriului în Arctica, cât şi de resursele naturale importante aflate în regiune, într-un moment în care competiţia geopolitică din nordul globului devine tot mai intensă.

Jeff Landry a participat luni la deschiderea forumului economic „Future Greenland”, însă şi-a scurtat rapid vizita fără să interacţioneze cu participanţii, potrivit unui jurnalist AFP prezent la eveniment.

Liderii Groenlandei: „Nu suntem de vânzare”

Tot luni, oficialul american s-a întâlnit cu premierul Groenlandei, Jens-Frederik Nielsen, şi cu ministrul de externe Mute Egede. Cu această ocazie, liderii groenlandezi au reiterat poziţia fermă a insulei privind independenţa deciziilor sale politice şi economice.

Autorităţile locale au transmis că Groenlanda „nu este de vânzare”, însă au subliniat că rămân deschise cooperării cu Statele Unite în domenii strategice şi economice.


Recomandarea autorului

The post Groenlanda revine în centrul strategiei SUA. Emisarul lui Trump anunţă planuri noi în Arctica: „E timpul să revenim acolo” first appeared on Nexta.ro.

MAI MULT NEXTA.RO

ULTIMA ORĂ

ULTIMA ORĂ

Cercetători excluşi de la o conferinţă medicală din SUA, după ce au criticat politica administraţiei Trump în domeniul ştiinţific

Mai mulţi cercetători de top în sfera diabetului au fost excluşi de la o conferinţă medicală importantă din Statele Unite, după ce au criticat politicile...

Fiodor Gagauz: Dezvoltarea fotbalului în Găgăuzia este strâns legată de numele lui Fiodor Vlah

Politicianul Fiodor Gagauz a fost prezent la Turneul de Fotbal în memoria lui Fiodor Vlah, unul dintre primii fotbaliști locali acceptați în echipa națională...

Important

Cercetători excluşi de la o conferinţă medicală din SUA, după ce au criticat politica administraţiei Trump în domeniul ştiinţific

Mai mulţi cercetători de top în sfera diabetului au fost excluşi de la o conferinţă medicală importantă din Statele Unite, după ce au criticat politicile administraţiei președintelui Donald Trump în domeniul ştiinţific. Cercetătorii au fost escortaţi afară de la conferinţa Asociaţiei Americane pentru Diabet, desfășurată la New Orleans, cu puţin timp înainte de discursul programat …The post Cercetători excluşi de la o conferinţă medicală din SUA, după ce au...

Cercetători excluşi de la o conferinţă medicală din SUA, după ce au criticat politica administraţiei Trump în domeniul ştiinţific

Mai mulţi cercetători de top în sfera diabetului au fost excluşi de la o conferinţă medicală importantă din Statele Unite, după ce au criticat politicile administraţiei președintelui Donald Trump în domeniul ştiinţific. Cercetătorii au fost escortaţi afară de la conferinţa Asociaţiei Americane pentru Diabet, desfășurată la New Orleans, cu puţin timp înainte de discursul programat …The post Cercetători excluşi de la o conferinţă medicală din SUA, după ce au...

Cercetători excluşi de la o conferinţă medicală din SUA, după ce au criticat politica administraţiei Trump în domeniul ştiinţific

Mai mulţi cercetători de top în sfera diabetului au fost excluşi de la o conferinţă medicală importantă din Statele Unite, după ce au criticat politicile administraţiei președintelui Donald Trump în domeniul ştiinţific. Cercetătorii au fost escortaţi afară de la conferinţa Asociaţiei Americane pentru Diabet, desfășurată la New Orleans, cu puţin timp înainte de discursul programat …The post Cercetători excluşi de la o conferinţă medicală din SUA, după ce au...

Un medic american care a contractat Ebola în RD Congo a fost externat dintr-un spital din Berlin

Un cetăţean american tratat în Germania după ce a contractat Ebola în Republica Democratică Congo a fost externat, a anunţat sâmbătă un spital din Berlin, potrivit Reuters.The post Un medic american care a contractat Ebola în RD Congo a fost externat dintr-un spital din Berlin first appeared on Nexta.ro.

Un medic american care a contractat Ebola în RD Congo a fost externat dintr-un spital din Berlin

Un cetăţean american tratat în Germania după ce a contractat Ebola în Republica Democratică Congo a fost externat, a anunţat sâmbătă un spital din Berlin, potrivit Reuters.The post Un medic american care a contractat Ebola în RD Congo a fost externat dintr-un spital din Berlin first appeared on Nexta.ro.

Meciul România – Ţara Galilor: Hagi – Am arătat că se poate. Cred că suporterii au plecat fericiţi acasă

Selecţionerul Gheorghe Hagi a declarat, sâmbătă seară, după meciul României cu Ţara Galilor, că naţionala a arătat că “se poate” şi că jucătorii trebuie să creadă mai mult în ei.The post Meciul România – Ţara Galilor: Hagi – Am arătat că se poate. Cred că suporterii au plecat fericiţi acasă first appeared on Nexta.ro.

Meciul România – Ţara Galilor: Hagi – Am arătat că se poate. Cred că suporterii au plecat fericiţi acasă

Selecţionerul Gheorghe Hagi a declarat, sâmbătă seară, după meciul României cu Ţara Galilor, că naţionala a arătat că “se poate” şi că jucătorii trebuie să creadă mai mult în ei.The post Meciul România – Ţara Galilor: Hagi – Am arătat că se poate. Cred că suporterii au plecat fericiţi acasă first appeared on Nexta.ro.