Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, aflat într-o vizită la Londra, a avut o întrevedere cu Anne Hidalgo, fost primar al Parisului și actual ambasador al Pactului Global al Primarilor pentru Climă și Energie (GCoM)
Edilul a discutat despre proiectele aflate în derulare în Chișinău, dar și despre situația politică și reformele din Republica Moldova.
„M-am referit la presiunile fără precedent asupra Congresului Autorităților Locale din Moldova, în vederea blocajelor enorme impuse, a discreditării și chiar a lichidării acestei structuri care funcționează de ani de zile în interesul administrațiilor publice locale și al cetățenilor’, a menționat Ceban.
Primarul a mai afirmat că reforma administrației publice locale ar fi impusă „împotriva voinței primarilor” și a sugerat necesitatea unui referendum privind eventuale schimbări administrative, inclusiv în ceea ce privește organizarea primăriilor. În același context, Ion Ceban s-a referit și la reformele fiscale și educaționale.
„Am vorbit despre reforma fiscală propusă de guvernare, care va duce la distrugerea economiei țării, dar și la sărăcirea oamenilor și la migrarea populației, totodată punând o povară financiară enormă asupra administrațiilor publice locale. Nu în ultimul rând, am adus la cunoștință atacul guvernului asupra școlilor și preluarea acestora cu orice scop, în interese politice, fără a aduce o viziune clară cum vor fi modernizate școlile, atât timp cât în ultimii ani au închis zeci de instituții de învățământ”, a punctat acesta.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Articolul Ceban, întrevedere cu fostul primar al Parisului: Au discutat despre reformele din țară și dezvoltarea Chișinăului apare prima dată în Realitatea.md.
MAI MULT REALITATEA





