Acum 36 de ani, moldovenii au luptat pentru dreptul de a-și decide singuri soarta, iar astăzi au responsabilitatea de a apăra suveranitatea, independența și pacea țării. Este mesajul președintei Maia Sandu, transmis cu ocazia Zilei Suveranității, în care a subliniat că Moldova își poate consolida securitatea, democrația și suveranitatea prin aderarea la Uniunea Europeană, transmite IPN.
„Peste 36 de ani, Moldova își construiește soarta cu adevărat. Acest drum pe care suntem, drumul integrării europene, a început de la părinții și bunicii noștri, care pe 23 iunie 1990 au decis să se rupă de regimul sovietic”, a declarat șefa statului.
Ea a îndemnat cetățenii să rămână uniți și să susțină parcursul european al țării. „La fel ca părinții și bunicii noștri, acum 36 de ani, să fim uniți, să muncim cu demnitate și curaj pentru a realiza acest proces, programul de integrare europeană”, a menționat Maia Sandu.
Cu un mesaj dedicat Zilei Suveranității a venit și președintele Parlamentului, Igor Grosu, care a afirmat că 23 iunie este ziua în care poporul și-a exprimat dorința de a-și decide liber viitorul și de a schimba destinul țării. „Datorită acelei decizii curajoase, astăzi putem să ne croim propriul drum – cel european”, a mai spus șeful legislativului.
Ziua Suveranității este marcată anual pe 23 iunie. La această dată, în 1990, Sovietul Suprem al RSS Moldovenești a adoptat Declarația de Suveranitate, document considerat unul dintre pașii decisivi care au precedat proclamarea Independenței Republicii Moldova.
The post Maia Sandu: Moldova își poate consolida suveranitatea prin aderarea la UE appeared first on ipn.md.
MAI MULT IPN






