Cel puțin 18 persoane, inclusiv doi copii, și-au pierdut viața în Franța, în ultimele 24 de ore, din cauza caniculei extreme. Peste 90% din populația țării se află sub avertizări de caniculă, iar zeci de departamente din Franța au fost plasate sub cod roșu, transmite IPN.
Presa franceză scrie că doi copii, de doi, respectiv, patru ani, au fost găsiți fără viață într-o mașină parcată. Printre victime se mai numără vârstnici care au suferit complicații provocate de temperaturile extreme, dar și tineri care s-au înecat încercând să se răcorească în râuri sau lacuri. De altfel, numărul de înecuri a crescut foarte mult: în ultimele 5 zile s-au înregistrat 40 de cazuri, a anunțat prim-ministrul Sébastien Lecornu.
În Bordeaux, temperatura a atins 41,9 grade Celsius, un record absolut pentru oraș, iar în Poitiers, mercurul din termometre a urcat la 41,2 grade, depășind precedentul record stabilit în 1947. Cea mai ridicată temperatură s-a înregistrat la Châteaumeillant, cu 43,3 grade. Canicula afectează și alte state europene: în Spania, la San Sebastián, temperatura a ajuns aproape de 40 de grade, un record pentru luna iunie. În Marea Britanie, meteorologii avertizează că temperaturile ar putea depăși 39 de grade, fără precedent pentru iunie.
Specialiștii explică fenomenul prin formarea unui „blocaj Omega”, un sistem atmosferic de înaltă presiune care împiedică circulația maselor de aer și permite acumularea de aer fierbinte provenit din Sahara deasupra Europei occidentale. Temperaturile ridicate din timpul nopții și lipsa vântului amplifică riscurile pentru sănătate, în special pentru persoanele în vârstă și cele cu afecțiuni cronice.
Organizația Meteorologică Mondială avertizează că Europa se încălzește de peste două ori mai rapid decât media globală, ceea ce face ca valurile de căldură să devină mai frecvente și mai periculoase pentru populație și infrastructură.
The post Val de caniculă extremă în Europa: cel puțin 18 morți în Franța și temperaturi de peste 40 de grade appeared first on ipn.md.
MAI MULT IPN





