Meteorologii anunţă că vremea va rămâne călduroasă în majoritatea regiunilor ţării, până joi seară, iar izolat în regiunile vestice va fi caniculă. Pentru miercuri, a fost emis Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate şi disconfort termic accentuat pentru opt judeţe din Crişana, nordul Banatului, Maramureş, nordul şi nord-vestul Transilvaniei. În acelaşi timp, 23 de judeţe din nordul Olteniei şi al Dobrogei, nordul şi nord-estul Munteniei, sudul Moldovei şi cea mai mare parte a zonei de munte vor fi sub Cod galben de furtuni, cu ploi torenţiale, vijelii şi grindină. În Bucureşti, indicele temperatură-umezeală (ITU) se va apropia de pragul critic de 80 de unităţi, iar instabilitatea atmosferică va fi în creştere.
The post ANM: Vremea rămâne călduroasă, caniculară în vest/ Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate şi disconfort termic accentuat, în Crişana, nordul Banatului, Maramureş, nordul şi nord-vestul Transilvaniei/ Cod galben de furtuni, în 23 de judeţe – HARTA first appeared on Nexta.ro.
MAI MULT NEXTA.RO





