Oamenii legii investighează o schemă de spălare de bani în valoare de aproximativ 13,5 milioane de lei, bani care ar proveni din evaziune fiscală și contrabandă cu mărfuri destinate comercializării. Potrivit Inspectoratului General al Poliției, pentru a ascunde originea fondurilor, membrii grupului infracțional ar fi utilizat tranzacții financiare prin intermediul unei companii din domeniul imobiliar, transmite IPN.
IGP precizează că banii ar fi fost introduși în circuitul financiar sub forma unor împrumuturi acordate în baza contractelor încheiate între fondatorii companiei, administratori și întreprindere. Astfel, peste 13 milioane de lei ar fi fost transferați și utilizați ulterior în activități economice aparent legale.
Mai exact, acești bani ar fi fost folosiți pentru efectuarea plăților către mai multe societăți comerciale din Moldova pentru lucrări de construcție, achiziționarea materialelor și prestarea serviciilor, precum și pentru efectuarea unor plăți către agenți economici din străinătate.
În ceea ce privește proveniența banilor, pe lângă evaziune fiscală și contrabandă cu mărfuri introduse ilegal în țară prin intermediul unor operatori de transport internațional, în schema infracțională ar fi fost inclusă și activitatea ilegală de întreprinzător. Potrivit investigațiilor, veniturile obținute din aceste activități nu ar fi fost reflectate în evidența contabilă, fiind astfel evitată achitarea obligațiilor fiscale.
În cadrul anchetei au fost efectuate 26 de percheziții, în urma cărora au fost ridicate telefoane, dispozitive electronice, carduri bancare, documente, contracte de împrumut și bunuri fără acte de proveniență. De asemenea, au fost depistați peste cinci milioane de lei.
The post Percheziții într-un dosar de spălare de bani de 13,5 milioane de lei appeared first on ipn.md.
MAI MULT IPN





