Medicamentele nu sunt un simplu bun de consum, ci o necesitate vitală pentru persoanele care suferă de boli cronice sau pentru pacienții care au nevoie de preparate compensate, a afirmat ministrul Sănătății, Emil Ceban. Acesta a reiterat îngrijorările ministerului potrivit cărora majorarea Taxei pe Valoarea Adăugată (TVA) de la 8% la 20%, propusă în proiectul politicii fiscale pentru anul viitor, va duce la scumpirea medicamentelor și va genera o presiune suplimentară asupra sistemului medical.
MAI MULT RADIO MOLDOVA





