Liderii statelor membre ale Grupului de la Vișegrád s-au reunit pentru a relansa cooperarea regională, în cadrul primului summit la nivel de prim-miniștri din ultimii doi ani. Premierii Ungariei, Poloniei, Slovaciei și Cehiei au convenit o agendă comună de coordonare în UE, axată pe migrație, competitivitate industrială și viitorul buget multianual al blocului comunitar, relatează TVP, citat de IPN.
Liderii formatului afirmă că actualul context permite depășirea tensiunilor generate anterior de pozițiile divergente privind invazia Rusiei în Ucraina. Premierul Poloniei, Donald Tusk, a declarat că momentul marchează o revenire la o cooperare bazată pe încredere și solidaritate reciprocă.
În cadrul discuțiilor, cele patru guverne și-au reafirmat opoziția față de noul Pact al UE privind migrația, pledând pentru întărirea controlului la frontierele externe. Totodată, au convenit o coordonare strânsă în negocierile pentru viitorul buget multianual al Uniunii Europene, cu accent pe menținerea fondurilor pentru coeziune și agricultură.
De asemenea, liderii au discutat despre extinderea formatului „V4+”, pentru implicarea unor parteneri precum Irlanda în consultări bugetare, respectiv Austria și Germania în teme de competitivitate industrială.
În contextul în care Slovacia va prelua președinția rotativă a V4 în iulie, premierul slovac Robert Fico a declarat că prioritatea centrală va fi competitivitatea industrială. Acesta a avertizat că prețurile ridicate la energie afectează industria europeană și a propus o poziție comună privind reformarea sistemului UE de comercializare a certificatelor de emisii.
Totodată, ca simbol al noii etape de cooperare, premierul ungar, Peter Magyar, a propus dezvoltarea unei rețele feroviare de mare viteză care să conecteze Budapesta, Bratislava, Praga și Varșovia.
Grupul de la Vișegrád, cunoscut și ca V4, este o alianță politică înființată în 1991 de patru state din Europa Centrală – Polonia, Cehia, Slovacia și Ungaria – membre ale Uniunii Europene și NATO. Dialogul în cadrul formatului a intrat într-un blocaj în ultimii ani din cauza divergențelor dintre statele membre privind sprijinul militar acordat Ucrainei, în contextul invaziei ruse la scară largă.
The post Relansarea Grupului de la Vișegrád: Liderii au stabilit o nouă agendă de cooperare appeared first on ipn.md.
MAI MULT IPN





