Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, susține că nu a avut nicio implicare în angajarea verișoarei sale, Anastasia Taburceanu, la MoldATSA și afirmă că a aflat despre această situație abia în urma investigațiilor de presă publicate în ultimele zile. Despre acest lucru a vorbit în cadrul emisiunii „În Profunzime” de la Pro TV Chișinău.
Întrebată despre veniturile încasate de Taburceanu, care potrivit unei investigații ar fi ajuns la aproximativ 120.000 de lei lunar, Maia Sandu a declarat că nu a recomandat-o pentru funcție, nu a fost consultată și nici informată despre angajarea acesteia.
„Nu am nicio legătură cu această angajare, nu am recomandat-o, nu am fost informată, nu am fost consultată. Eu am aflat din investigațiile de presă despre faptul că a fost angajată fără concurs și despre salariul pe care l-a primit”, a declarat șefa statului.
Președinta a pus la îndoială justificarea unor asemenea venituri pentru funcția de comunicator și a criticat și alte remunerații acordate în cadrul întreprinderii.
„Este clar că nu a putut să livreze un comunicator pentru o sumă de 120.000 de lei. Nu îmi imaginez ce poate să livreze un comunicator în Moldova pentru o asemenea sumă, așa cum nu pot să-mi imaginez ce poate să livreze un șofer care a primit 60.000 de lei pe lună”, a spus Maia Sandu.
Șefa statului a precizat că singurii angajați care ar trebui să beneficieze de salarii competitive la nivel internațional sunt controlorii de trafic aerian, având în vedere responsabilitatea acestora pentru siguranța spațiului aerian.
Totodată, Maia Sandu a calificat drept „nemeritate” sumele încasate și a declarat că acestea ar trebui restituite.
„După mine este amoral să iei bani nemeritați și acești bani trebuie întorși. Este treaba APP-ului și a instituției să vadă cum pot fi recuperați. În cel mai complicat caz, dacă nu pot fi întorși la MoldATSA, acești bani trebuie donați unor case de copii sau de bătrâni”, a afirmat președinta.
Întrebată dacă a discutat cu Anastasia Taburceanu după apariția scandalului, Maia Sandu a răspuns că nu a avut nicio conversație cu aceasta. Ea a mai precizat că, după primele informații apărute în spațiul public, a solicitat oficial o confirmare privind angajarea fără concurs și nivelul remunerației, iar răspunsul primit a confirmat aceste informații.
Precizăm că, o investigație RISE Moldova a relevat că Anastasia Taburceanu, purtătoare de cuvânt la MoldATSA și verișoara președintei Maia Sandu, a încasat peste un milion de lei în mai puțin de un an de activitate, salariul său lunar depășind 120.000 de lei în 2026.
[bzplayer mp4=”https://cloud.realitatea.group/video/realitatea.md/maia-sandu-verisoara-moldatsa.mp4″ muted=”false” thumbnails=”true”]
EXCLUSIV! Cum a fost angajată Anastasia Taburceanu la Moldatsa
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Articolul Maia Sandu, despre angajarea verișoarei sale la MoldATSA: „Nu am avut nicio legătură. Banii nemeritați trebuie întorși” apare prima dată în Realitatea.md.
MAI MULT REALITATEA





