Începând cu data de 29 iunie, Secția de obstetrică și ginecologie a Spitalului Raional Ștefan Vodă își sistează activitatea, iar toate gravidele vor fi direcționate pentru naștere la Spitalul Raional Căușeni. Administrația instituției medicale a primit un ordin emis de Ministerul Sănătății, prin care se dispune închiderea secției în care funcționează și maternitatea. Unul dintre motivele invocate pentru sistarea activității este numărul redus de nașteri anual și lipsa rentabilității financiare. Astfel, începând de luni, toate nașterile din raionul Ștefan Vodă vor fi gestionate la Căușeni, notează
Studio-L.
Spitalul Raional Ștefan Vodă rămâne fără Secție de obstetrică și ginecologie. La data de 23 iunie, Ministerul Sănătății a emis ordinul de sistare a activității acesteia, decizie care a stârnit nedumeriri în rândul personalului medical.
Diana Livițchi activează de cinci ani în calitate de moașă în secția de maternitate. Tânăra spune că a îndrăgit această profesie și că nu se vede activând într-o altă secție a spitalului.
Daniela Verdeș este originară din Râbnița. După absolvirea Universității de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu”, tânăra a fost repartizată la Ștefan Vodă. Aceasta spune că s-a obișnuit cu locul de muncă și nu ar vrea să plece în alt raion pentru a-și continua activitatea profesională.
Vestea a surprins și pacientele secției, care susțin că în ultimii ani condițiile din maternitatea de la Ștefan Vodă s-au îmbunătățit semnificativ. Acestea spun că le este mai comod să nască mai aproape de casă și că se simt confortabil în această instituție.
Mihail Cacean activează de mai mulți ani în calitate de șef al Secției de obstetrică și ginecologie. Acesta afirmă că anual, la maternitatea din Ștefan Vodă, aveau loc aproximativ 200 de nașteri. Potrivit lui, secția a fost renovată, iar decizia Ministerului Sănătății de a sista activitatea a fost una neașteptată.
Solicitat să explice motivele acestei decizii, directorul Spitalului Raional Ștefan Vodă, Mihail Malachi, afirmă că secția de maternitate urma să fie închisă încă de anul trecut. Potrivit lui, numărul tot mai mic de nașteri și cheltuielile mari de întreținere au făcut ca activitatea secției să nu mai fie rentabilă din punct de vedere economic. În locul maternității, în cadrul spitalului urmează să fie deschisă o secție pentru acordarea serviciilor de chimioterapie pacienților oncologici din raion.
Întrebați dacă vor putea face față numărului mai mare de paciente venite din raionul Ștefan Vodă, reprezentanții Spitalului Raional Căușeni spun că nu vor exista probleme. Instituția este un spital de nivelul doi și dispune de trei săli de travaliu, condiții moderne și personal medical calificat.
Viorel Ciobanu afirmă că și până acum Spitalul Raional Căușeni a oferit servicii medicale pentru o parte dintre femeile gravide din Ștefan Vodă. Potrivit lui, preluarea tuturor nașterilor din raionul vecin nu va afecta activitatea instituției, iar creșterea numărului de paciente va contribui la dezvoltarea serviciilor medicale oferite.
Articolul Maternitatea din Ștefan Vodă se închide: Gravidele vor naște la Căușeni. Cum explică autoritățile decizia apare prima dată în Realitatea.md.
MAI MULT REALITATEA