Pe 16 iunie 1935, în 17 vagoane de marfă prăfuite se întorcea în România prima parte din tezaurul național sechestrat de ruși după 1917. Bolșevicii au trimis românilor o parte din obiectele de patrimoniu, adică documente, covoare, tablouri, dar lipseau aurul sau bijuteriile.
The post Ziua în care 17 vagoane cu marfă au sosit de la Moscova în Gara Obor. Ce conțineau cele peste 1400 de cutii trimise de la Kremlin first appeared on Nexta.ro.
MAI MULT NEXTA.RO






