Ambasada Federației Ruse la Chișinău acuză autoritățile Republicii Moldova de încălcarea normelor internaționale, după reținerea, joi, a doi curieri diplomatici ruși pe Aeroportul Internațional Chișinău. Misiunea diplomatică susține că cei doi au fost ținuți ore în șir în aeroport și cere eliberarea lor imediată.
„Ambasada este nevoită să își exprime public protestul ferm în legătură cu încălcarea gravă de către partea moldovenească a normelor fundamentale ale dreptului internațional”, se arată în declarație.
Reprezentanții ambasadei susțin că autoritățile de la Chișinău au fost informate din timp despre sosirea curierilor diplomatici și invocă articolul 27 al Convenției de la Viena, potrivit căruia aceștia beneficiază de inviolabilitate personală și nu pot fi arestați sau reținuți.
„Reprezentanții structurilor oficiale ale Republicii Moldova au formulat o cerere ilegală de inspectare a corespondenței diplomatice, precum și de predare „voluntară” a dispozitivelor mobile. Referirile la dreptul internațional făcute angajaților Poliției de Frontieră a Republicii Moldova au fost ignorate”, se mai arată în mesajul insituției.
Misiunea diplomatică consideră că incidentul reprezintă „o nouă încercare deliberată de a împiedica funcționarea normală a ambasadei” și solicită autorităților moldovene eliberarea imediată a curierilor, precum și acordarea accesului consular angajaților ambasadei aflați la aeroport.
Realitatea a solicitat o reacție din partea Ministerului Afacerilor Externe al Republicii Moldova. Până la momentul publicării acestei știri, instituția nu a oferit un răspuns.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Articolul Ambasada Rusiei, revoltată după reținerea curierilor diplomatici. Acuză Chișinăul de încălcarea Convenției de la Viena apare prima dată în Realitatea.md.
MAI MULT REALITATEA




