Două tragedii s-au produs în seara zilei de joi, 25 iunie: doi copii s-au înecat în bazinele acvatice din Moldova.
Primul caz a avut loc la ora 20:56, la iazul din apropierea satului Ochiul Alb, raionul Drochia. Mai multe fetițe intraseră în apă pentru a se scălda, când una dintre ele, în vârstă de 10 ani, a început să se înece. Un prieten a reușit să scoată minora la mal, însă fetița era deja fără viață.
În același timp, la ora 20:44, o altă tragedie se producea în apropierea satului Soltănești, raionul Nisporeni. Doi adolescenți de 17 ani au mers la un bazin tehnic de acumulare a apei, destinat stingerii incendiilor. Unul dintre ei a alunecat și a căzut în apă, iar celălalt, neștiind să înoate, a strigat după ajutor. Mai mulți bărbați din localitate l-au scos la mal, însă medicii nu au mai putut face nimic pentru a-l salva.
Potrivit IGSU, cele mai multe cazuri de înec se produc în zilele lucrătoare, când copiii merg la scăldat fără adulți. Specialiștii recomandă părinților să nu permită copiilor să meargă la scăldat neînsoțiți, să aleagă doar locurile special amenajate cu stații de salvare și să evite iazurile, lacurile sau bazinele tehnice neamenajate.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Tragedie la Soroca! O copilă de 13 ani s-a înecat sub privirea fratelui mai mic – Realitatea.md
Articolul Două tragedii într-o seară: Un copil de 10 ani și un adolescent s-au înecat apare prima dată în Realitatea.md.
MAI MULT REALITATEA




