Salariile angajaților din asistența socială vor crește în medie cu 22%, iar din 2027 va fi introdus un sistem de grade profesionale, a anunțat ministra Muncii și Protecției Sociale (MMPS), Natalia Plugaru. Potrivit oficialei măsurile sunt prevăzute în proiectul noii legi a salarizării și urmăresc să recompenseze mai bine munca specialiștilor care sprijină persoanele vulnerabile.
MAI MULT RADIO MOLDOVA




