Fata agresată fizic și psihic, repetat, de un coleg, într-o școală din Rezina, a obținut parțial câștig de cauză la Curtea de Apel, dar suma care urmează a-i fi plătită ca prejudiciu moral este de doar 3 mii lei, mult mai mică decât cea solicitată de părinți. „Prima instanță, Judecătoria Rezina, cu mare regret, a constatat că fata a fost bătută, dar a respins cererea de chemare în judecată și nu i-a acordat copilei niciun prejudiciu. Atunci, Roman a contestat cauza la Curtea de Apel. Am primit dispozitivul, încă nu avem hotărârea motivată, în care am înțeles că violența asupra unui copil minor timp de an sistematic ca și prejudiciu moral costă 3000 lei. Aceasta a fost suma stabilită de CA”, a declarat avocata Violeta Gașițoi la „UNInterviu” pentru UNIMEDIA.
MAI MULT UNIMEDIA





