În contextul marcării a 86 de ani de la ocuparea Basarabiei și a Bucovinei de Nord de către regimul sovietic, prim-ministrul Alexandru Munteanu a adus un omagiu victimelor represiunilor sovietice și a subliniat importanța păstrării memoriei istorice. Șeful Guvernului a evocat inclusiv drama propriei familii, menționând că bunelul său a fost deportat și a murit la scurt timp după întoarcerea din exil, în urma anilor de suferință și muncă forțată.
MAI MULT RADIO MOLDOVA




