Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, a transmis un mesaj cu ocazia Zilei Funcționarului Public. Edilul a felicitat funcționarii publici pentru activitatea lor de zi cu zi, menționând că aceștia muncesc „adesea în condiții dificile, cu multă responsabilitate și dedicare”.
„Știu foarte bine cât efort, stres și câte nopți nedormite stau în spatele fiecărui proiect din oraș. Într-un context deloc ușor, cu multe provocări, voi rămâneți profesioniști și dedicați și tare sper ca munca funcționarilor publici să fie apreciată după merit”, a declarat Ceban, adresând mulțumiri colegilor din administrația publică locală.
În mesajul său, primarul a făcut și referiri critice la adresa guvernării, acuzând influențe politice în procesul de numire în funcții publice și salarizare preferențială. El a afirmat că astfel de practici afectează încrederea cetățenilor în instituțiile statului și demotivează angajații din sectorul public.
Ceban a mai subliniat că mulți funcționari publici ar avea salarii mici și că tot mai puțini specialiști aleg să activeze în administrația publică, inclusiv în primării.
„Din cauza acțiunilor voastre de numire a verișorilor în funcții de stat, de motivare și salarizare preferențială a oamenilor din partidul vostru, slăbește încrederea cetățenilor în funcționarii publici. Cu toate acestea, cu mare regret, majoritatea funcționarilor publici din Republica Moldova rămân să aibă un salariu mizer, iar tot mai mulți refuză să vină și să lucreze în primării, în serviciile publice, la stat”, a mai menționat el.
Ziua Funcționarului Public este marcată la 23 iunie în Republica Moldova începând cu anul 2012, fiind instituită de Guvern în conformitate cu o rezoluție a Adunării Generale a ONU privind Ziua Națiunilor Unite pentru Serviciul Public.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Articolul Ion Ceban, mesaj de Ziua Funcționarului Public: „Profesionalismul trebuie apreciat după merit, nu după politică” apare prima dată în Realitatea.md.
MAI MULT REALITATEA





