În contextul aniversării a 36 de ani de la adoptare, Declarația de Suveranitate a fost „mai mult decât un act simbolic”, constituind „fundamentul juridic și politic al desprinderii de Uniunea Sovietică” și al construirii instituțiilor statului moldovenesc, susține istoricul Anatol Țăranu. „Fără această declarație, era puțin probabil că ne-am fi declarat independența în august 1991”.
MAI MULT RADIO MOLDOVA





