PSD, decizie după ședința internă: Sorin Grindeanu, propus premier pentru viitorul Guvern. Grindeanu: „PSD își asumă guvernarea doar în condiții clare și transparente”. Discuții la PNL, USR, UDMR

UPDATE Grindeanu: „Dacă voi ajunge premier, nu voi avea niciun vicepremier. Nu 5, niciunul. Românii nu cer concedieri publice, cer reforme”

Liderul PSD a declarat, totodată, că „va exista un guvern minoritar. PSD nu va vota niciun guvern din care PSD nu va face parte” și că „dacă voi ajunge premier, nu voi avea niciun vicepremier. Nu 5, niciunul. Românii nu cer concedieri publice, cer reforme”.

UPDATE Sorin Grindeanu, declarații după ședință. Președintele PSD: PSD va avea nevoie de plină autonomie asupra programului de guvernare

Președintele PSD Sorin Grindeanu susține miercuri o serie de declarații după decizia partidului de a-l alege ca propunere pentru funcția de prim-ministru al viitorului Guvern.

„PSD a ales în unanimitate ca președintele partidului să fie propunerea de premier.”, a declarat Sorin Grindeanu miercuri după-amiază.

„Avem nevoie rapid de un guvern funcțional și nu de un nou sezon de conflicte politice. Încrederea oamenilor, a românilor în clasa politică, în acest moment, este zero.

Și toți, inclusiv noi, avem partea noastră de responsabilitate pentru că s-a ajuns în acest punct. Cred că a venit vremea să nu mai arătăm cu degetul unii către alții, ci să venim cu soluții concrete care se pună mai presus pe oameni, pe români, decât calculurile politice care ne-au ghidat în ultimele săptămâni.

Din acest motiv, Partidul Social-Democrat a decis astăzi în Biroul Național, în unanimitate, să-și asume responsabilitatea răspunderea guvernării, iar președintele partidului să fie propunerea de premier.”, a precizat Grindeanu.

„De asemenea, am cerut un vot colegilor mei pentru a avea libertate totală în alegerea echipei de miniștri, în cazul în care PSD va primi mandatul de la președintele României. PSD își poate asuma guvernarea doar în condiții clare și transparente, de aceea am decis să avem o echipă de negociere care să discute cu celelalte formațiuni politice pro-occidentale din Parlament, draftul unui acord politic.

Vorbim de lucruri generale, legate de prioritățile României pe termen scurt și mediu, PNRR, OCDE, SAFE și respectarea țintelor de deficit și nu de condiții impuse Partidului Social-Democrat.

PSD va avea nevoie de plină autonomie asupra programului de guvernare. Dacă va fi un guvern PSD, atunci acesta va fi un guvern care nu se va teme și care nu va sta cu căciula în mână în fața nimănui. Va fi în serviciu românilor și atât.”, a declarat președintele PSD.

Kelemen Hunor: Prima șansă e guvern monocolor PSD. Greșeala fulminantă a lui Veștea: nu a înțeles linia roșie

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, spune că, în opinia sa, prima șansă pentru a face un guvern aparține PSD. „Așa am simțit eu din discuțiile de până acum”, afirmă Kelemen. Acesta mai spune că Adrian Veștea nu a înțeles linia roșie când s-a dus să negocieze susținerea AUR.

„Imediat după eșecul domnului Veștea de a obține majoritate, Sorin Grindeanu a declarat că PSD nu vor susține un guvern minoritar PNL, USR, UDMR. (…) Dar dacă ei exclud o astfel de variantă, atunci nu rămâne o altă variantă decât PSD”, a declarat, miercuri, la RFI, Kelemen Hunor.

Un astfel de guvern ar trebui să primească „motorină ca să înceapă să parcurgă distanța din iunie până februarie, anul viitor”.

Cătălin Predoiu își explică votul pentru Guvernul Veștea: România avea nevoie urgentă de un guvern / Liderul liberal spune că acceptă inclusiv excluderea din PNL

Cătălin Predoiu a transmis un mesaj în care își justifică votul acordat Guvernului propus de premierul desemnat Adrian Veștea, deși poziția oficială a Partidului Național Liberal a fost împotriva susținerii executivului.

Predoiu a spus că a ales să pună interesul țării înaintea celui de partid și că este pregătit să suporte orice consecințe politice, inclusiv excluderea din formațiune.

„De peste o lună de zile, eu și alți colegi din PNL am susținut constant că partidul trebuie să participe la guvernare, deoarece România are nevoie de un guvern funcțional, cu puteri depline, și fără PNL nu se prea poate. PNL este soluția crizei politice, nu AUR”, a declarat Predoiu.

Cătălin Predoiu a mai precizat că, în momentul votului, era deja clar că Guvernul Veștea nu avea suficiente voturi pentru a trece de Parlament.

„Știam că guvernul nu va mai trece, pentru că nu existau voturile necesare în sală. Am ales să subliniez, încă o dată, nevoia țării de a avea un guvern”, a explicat acesta.

„În ceea ce mă privește, sunt gata să accept aceste consecințe. Nu cer nimănui nimic. Nu voi contesta o eventuală decizie a partidului de excludere. O voi lua ca atare, nu o voi comenta și îmi voi continua activitatea publică în condițiile date”, a declarat Predoiu.

BREAKING Sorin Grindeanu, propus premier de PSD

Liderii PSD reuniți în Biroul Permanent Național au decis să îl susțină pe Sorin Grindeanu pentru funcția de premier, au declarat pentru G4Media surse social-democrate. Totodată, aceștia au hotărât să nu voteze un guvern minoritar din care PSD nu face parte, potrivit acelorași surse.

Conducerea social democraților a luat în discuție în ședință mai multe opțiuni privind strategia viitoare a partidului:

  • PSD intră la Guvernare. Decizia a fost adoptată în unanimitate.
  • PSD va constitui o echipă tehnică ca să discute programul de guvernare ( formată din Marian Neacșu, Radu Oprea și Ovidiu Popa).⁠ Decizia a fost adoptată în unanimitate.
  • PSD îl susține pe Sorin Grindeanu, șeful partidului, pentru funcția de prim ministru. Decizia a fost adoptată în unanimitate.
  • PSD preia o guvernare minoritară, în care va avea și funcția de prim ministru și îi dă mandat lui Sorin Grindeanu pentru a-și forma echipa. Decizia a fost adoptată în unanimitate.

UPDATE

Liderii PNL, USR și UDMR au stabilit ca o posibilă propunere de premier pentru un guvern minoritar să fie agreată împreună cu președintele Nicușor Dan, astfel încât să fie o persoană în care și șeful statului să aibă încredere, au declarat pentru G4Media surse politice. De asemenea, Ilie Bolojan, Dominic Fritz și Kelemen Hunor au avut o întâlnire și discută despre o posibilă poziție comună în negocierile cu PSD.

Știrea inițială

Biroul Permanent Național al PSD se reunește miercuri, de la ora 12:00, în format online, pentru a decide care vor fi pașii următori ai social-democraților în procesul de formare a unui nou Guvern și pentru a stabili mandatul cu care Sorin Grindeanu va participa la negocierile cu celelalte formațiuni parlamentare, transmit surse politice pentru MEDIAFAX.

Conform acelorași surse, în cursul zilei de miercuri ar putea avea loc negocieri între PSD, PNL și UDMR pentru conturarea unei majorități parlamentare care să susțină un eventual guvern minoritar PSD.

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat marți că social-democrații sunt pregătiți să își asume întru-totul guvernarea. De asemenea, PNL și UDMR au transmis că sunt dispuse să susțină un astfel de Guvern din opoziție, prin votul acordat în Parlament.

Președintele României, Nicușor Dan, a declarat marți că, în urma consultărilor desfășurate la Palatul Cotroceni, varianta care pare să prindă contur este cea a unui guvern politic minoritar.

Șeful statului a spus că formarea noului guvern trebuie să fie accelerată.

„Am avut astăzi consultări cu partidele și grupurile parlamentare pentru identificarea unei soluții de deblocare a crizei politice în care ne aflam. Varianta care pare să se contureze este aceea a unui guvern politic minoritar, care să se bazeze pe un acord parlamentar de sprijin agreat în prealabil”, a scris Nicușor Dan pe platforma X.

Președintele a făcut apel la partidele parlamentare să înceapă negocierile pentru semnarea acestui acord și, ulterior, să înainteze propuneri privind formula noului guvern minoritar.

„Întregul proces trebuie să se deruleze într-un ritm accelerat, deoarece urgența instalării unui guvern funcțional și stabil este majoră”, a transmis șeful statului.

„Considerăm că după un astfel de acord, care poate fi convenit într-o zi sau două, se poate recurge la una dintre cele două ipoteze: un guvern minoritar în jurul PSD sau un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR,”, a declarat Ilie Bolojan.

The post PSD, decizie după ședința internă: Sorin Grindeanu, propus premier pentru viitorul Guvern. Grindeanu: „PSD își asumă guvernarea doar în condiții clare și transparente”. Discuții la PNL, USR, UDMR first appeared on Nexta.ro.

MAI MULT NEXTA.RO

ULTIMA ORĂ

ULTIMA ORĂ

Campionatul Mondial de fotbal: internaționalul paraguayan Miguel Almirón a fost suspendat pentru meciul cu Australia

Miguel Almirón a devenit primul fotbalist eliminat la Campionatul Mondial în baza așa-zisei „Legi Vinícius Júnior”, iar FIFA a anunțat și pedeapsa oficială. Almirón va...

BREAKING NEWS | Ungaria a amânat deschiderea unor noi capitole de negociere pentru Ucraina și Moldova în procesul de integrare europeană

Kievul și Chișinăul au făcut un pas important spre UE după ce statele membre au aprobat în unanimitate, pe 15 iunie, deschiderea primului capitol...

Important

Campionatul Mondial de fotbal: internaționalul paraguayan Miguel Almirón a fost suspendat pentru meciul cu Australia

Miguel Almirón a devenit primul fotbalist eliminat la Campionatul Mondial în baza așa-zisei „Legi Vinícius Júnior”, iar FIFA a anunțat și pedeapsa oficială. Almirón va executa o suspendare de un meci după cartonașul roșu primit în partida câștigată de Paraguay în fața Turciei cu scorul de 1:0. Mijlocașul sud-american a fost eliminat direct, după ce și-a acoperit gura în timpul unei dispute verbale cu un adversar.

Fostul adjunct al SIS, Alexandru Bălan, ar putea pierde și cetățenia română

Alexandru Bălan, fost adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, ar putea pierde și cetățenia română, în contextul acuzațiilor de trădare de patrie formulate în România, potrivit unor informații publicate de Digi24.ro. Cazul său urmează să fie analizat de comisia de specialitate din România, care ar putea decide retragerea cetățeniei în perioada următoare. Recent, Bălan a rămas fără cetățenia Republicii Moldova, în baza unui decret semnat la 23 iunie...

VIDEO Marș cu tehnică agricolă și vamă blocată temporar: fermierii au ieșit la protest. Reacția ministrei Agriculturii

Mai mulți fermieri au ieșit la protest pe 24 iunie. La Fălești, aceștia au scos tehnica agricolă și au organizat un marș. La Cahul, au blocat drumul de acces către postul vamal de frontieră Cahul-Oancea. Între timp, la fața locului a intervenit poliția, iar o oră mai târziu s-a anunțat că drumul a fost deblocat. The post VIDEO Marș cu tehnică agricolă și vamă blocată temporar: fermierii au ieșit...

Escrocherii de peste 662.000 de lei: O tânără din Ucraina, condamnată în R. Moldova la șase ani de închisoare

O tânără de 23 de ani, originară din Ucraina și domiciliată la Tiraspol, a fost condamnată în Republica Moldova la șase ani de închisoare pentru comiterea a 12 episoade de escrocherii telefonice cu prejudicii de peste 662.000 de lei, în perioada septembrie–octombrie 2025.

”Construim Încredere”: Vom publica toate cazurile când se acordă salarii ce depășesc limitele bunului-simț  

Mișcarea Civică ”Construim Încredere” lansează inițiativa ”Salarii nesimțite – la control”, prin care își propune să verifice și să facă publice cazurile în care, în instituții și întreprinderi de stat, se acordă salarii, sporuri și beneficii ce depășesc limitele bunului-simț. Prin această inițiativă, organizația cere autorităților să demonstreze că administrează responsabil banul public înainte de a impune noi poveri fiscale cetățenilor și mediului de afaceri. Potrivit unei declarații emise de Mișcare,...

Moldova a ieșit din alertă energetică, dar mecanismele de intervenție rămân active. De ce?

Starea de alertă în sectorul energetic al Republicii Moldova a expirat marți, 23 iunie. Ministerul Energiei anunță că nu va solicita prelungirea măsurii. Potrivit instituției, decizia de a nu cere prelungirea stării de alertă a fost luată în urma analizei evoluțiilor recente de pe piața energetică inclusiv în context regional, și are drept scop revenirea The post Moldova a ieșit din alertă energetică, dar mecanismele de intervenție rămân active....

Procurorii cer arest preventiv pentru șoferul care a accidentat mortal doi polițiști la Sângerei

Procurorii vor cere arest preventiv pentru 30 de zile pentru bărbatul care a accidentat mortal doi polițiști de patrulare în localitatea Grigorăuca, raionul Sângerei. Potrivit Procuraturii Generale, pe caz a fost pornită o urmărire penală pentru încălcarea regulilor de securitate a circulației de către persoana care conduce un mijloc de transport, transmite IPN. Cei doi polițiști, în vârstă de 25 și 29 de ani, au fost loviți de un automobil la Grigorăuca,...