România a început anul 2026 cu o transformare importantă în sectorul energetic, marcată de creșterea producției de energie electrică și de o pondere tot mai mare a surselor regenerabile în mixul energetic național. Datele publicate de Transelectrica pentru primul trimestru al anului arată că producția netă de energie electrică a crescut cu 9% față de aceeași perioadă din 2025, în timp ce consumul intern a rămas aproape constant.
The post România produce mai multă energie verde și exportă mai mult în 2026 first appeared on Nexta.ro.
MAI MULT NEXTA.RO





