În cadrul emisiunii „Marius Tucă Show”, George Simion consideră că, din decembrie 2024, România nu mai funcționează ca o democrație reală. Urmărește aici, integral, emisiunea Marius Tucă Show
Simion spune că doar persoane „validate” sau „verificate” pot ajunge în funcții importante. El compară situația cu un sistem de tip „vetting”, folosit și în Republica Moldova. Pe scurt, unii sunt acceptați în sistem, alții sunt excluși din start.
„Din decembrie 2024 încoace, când am constatat că nu mai există democrație în România și că tot ceea ce a crezut generația părinților mei era, de fapt, o minciună. N-avem democrație, n-avem alegeri libere, nu există alternanță la putere. Dacă „băieții potriviți” și „băieții validați”, „băieții verificați”. În Republica Moldova se spune „vetuiți”, ca în procesul de „vetting”, spune Simion
Mesaj despre AUR și începuturi
În discuție apare și ideea că partidul AUR a pornit de la zero. George Simion afirmă că atunci când a început proiectul politic, credea în existența unei democrații funcționale.
The post Începuturile partidului AUR. George Simion: „În 2020, la primele alegeri, nimeni nu credea că existăm, dar am obținut 10% în Parlament” first appeared on Nexta.ro.
MAI MULT NEXTA.RO






