Cel puțin 32 de oameni au murit și 700 au fost răniți în cele două cutremure, cu magnitudini de 7,2 și 7,5 pe scara Richter, care au lovit Venezuela la un interval de doar un minut. Președinta interimară Delcy Rodríguez a declarat stare de urgență națională, în timp ce echipele de salvare continuă căutările printre dărâmăturile clădirilor prăbușite, transmite IPN.
Seismele s-au produs miercuri seara, la ora locală 18:04, în timp ce Venezuela celebra o sărbătoare națională, fapt ce a făcut ca mulți oameni să se afle în locuințe în momentul producerii cutremurelor. Undele seismice au fost resimțite până în Bogota, capitala țării vecine, Columbia, relatează BBC.
În capitala Venezuelei, Caracas, seismele au provocat prăbușirea a numeroase clădiri și paralizarea serviciilor publice. Transportul cu metroul și alimentarea cu energie electrică au fost sistate, iar Aeroportul Internațional Maiquetía și-a suspendat activitatea din cauza prăbușirii unor porțiuni din tavan. De asemenea, ca măsură de siguranță, autoritățile au dispus suspendarea cursurilor școlare pentru restul săptămânii.
Președinta interimară a desemnat un general pentru a coordona răspunsul de urgență și a făcut apel la unitatea poporului venezuelean. Pe plan internațional, președintele SUA, Donald Trump, a mobilizat agențiile guvernamentale pentru a oferi asistență rapidă, inclusiv echipe de salvare și provizii medicale, în timp ce El Salvador a adunat 300 de salvatori și 50 de tone de echipamente. Totodată, Brazilia, Ecuador și Mexic și-au exprimat solidaritatea și pregătesc pachete de asistență umanitară.
Venezuela e situată pe falia dintre două plăci tectonice, cea caraibiană și cea sud americană, iar cutremurele apar atunci când cele două plăci intră în coliziune. Seismologii avertizează că în perioada următoare s-ar putea produce replici secundare de o magnitudine mai mică.
The post 32 de morți și 700 de răniți după două cutremure consecutive în Venezuela appeared first on ipn.md.
MAI MULT IPN





