Valul de caniculă cu temperaturi record din Spania a provocat 327 de decese

În Spania, canicula a provocat 327 de decese de duminică, 21 iunie, până în prezent, arată datele publicate de Institutul Spaniol de Sănătate Carlos III. Europa este afectată de un val de căldură cu temperaturi record, care, potrivit estimărilor, se va menține încă două săptămâni pe întreg continentul. Oamenii de ştiinţă au explicat într-un nou studiu ce a provocat fenomenul care pârjolește Europa de la Vest la Est, transmite Antena 3 CNN.

Spania a înregistrat temperaturi fără precedent pentru luna iunie, în timpul valului de caniculă fiind doborâte mai multe maxime istorice la nivel național și local. Potrivit Agenției Meteorologice Naționale a Spaniei (AEMET), valul de căldură s-a încheiat joi.

Conform datelor privind temperaturile înregistrate în Spania începând din 1950, ziua de 23 iunie a fost cea mai călduroasă zi de iunie din istorie, iar 22 iunie ocupă locul al doilea. Cele mai mari abateri de la valorile normale au fost înregistrate în nordul țării, unde aeroportul din Bilbao a consemnat noi recorduri atât pentru temperaturile maxime din timpul zilei, cât și pentru cele minime din timpul nopții.

De la începutul sezonului de monitorizare a efectelor caniculei, la mijlocul lunii mai, Institutul Carlos III a înregistrat 611 decese atribuite temperaturilor ridicate.

Potrivit Organizației Meteorologice Mondiale (OMM), valul de căldură este așteptat să afecteze în următoarele două săptămâni mari părți din Europa de Vest, Centrală și de Sud.

Valul de caniculă care sufocă Europa a fost surprins din spaţiu de satelitul Copernicus, chiar în ziua recordului din Franța. Conform prognozelor actuale, centrul valului de căldură se va deplasa treptat către Balcani, a transmis joi agenția ONU.

„Expunerea prelungită, timp de mai multe zile, mai ales atunci când temperaturile rămân ridicate și pe timpul nopții, înseamnă că organismul începe fiecare nouă zi deja afectat de stresul termic”, a declarat Lachlan McIver, consilier pe probleme de sănătate în cadrul Biroului Comun pentru Climă și Sănătate al Organizației Mondiale a Sănătății (OMS) și Organizației Meteorologice Mondiale.

Persoanele în vârstă, copiii mici, femeile însărcinate, cei care lucrează în aer liber și persoanele care suferă de boli cronice sunt cele mai vulnerabile la temperaturile extreme. Totuși, a avertizat Lachlan McIver, „stresul termic poate afecta pe oricine atunci când temperaturile sunt suficient de ridicate și persistă o perioadă îndelungată”.

Pe site-ul său, OMS oferă totodată recomandări pentru a face față căldurii. Astfel, Organizația Mondială a Sănătății recomandă evitarea ieșirii din locuință și practicarea unor exerciții fizice intense în timpul celor mai călduroase ore ale zilei, precum și rămânerea la umbră în exterior, subliniind că temperatura resimțită la soare poate fi cu 10°C – 15°C mai ridicată.

„Petreceți 2-3 ore pe zi într-un loc răcoros” și „nu înotați niciodată singuri”, recomandă, de asemenea, organizația.

OMS transmite totodată că oamenii trebuie să își mențină locuința răcoroasă, aerisind-o pe timpul nopții, când temperatura exterioară este mai scăzută decât cea interioară, și închizând ferestrele, jaluzelele și obloanele în timpul zilei pentru a bloca căldura.

„Opriți cât mai multe aparate electrice”, a mai cerut OMS.

Organizația recomandă utilizarea ventilatoarelor ‘doar sub 40°C’. În ceea ce privește aparatul de aer condiționat, OMS recomandă setarea acestuia la 27°C în combinație cu un ventilator:

„Acest lucru va scădea temperatura resimțită cu 4°C. De asemenea, acest lucru vă va permite să economisiți până la 70% din factura voastră de electricitate legată de răcorirea locuinței”.

Însă OMS subliniază: „Reamintiți-vă că poate fi mai răcoare afară, la umbră”. În plus, organizaţia a mai recomandat menținerea corpului în condiții răcoroase și bine hidratat purtând haine ușoare și largi, făcând dușuri sau băi cu apă rece, umezind pielea și bând apă cu regularitate, aproximativ „un pahar pe oră și cel puțin 2-3 litri pe zi”.

Mai multe țări din Europa de Vest se confruntă cu un val de caniculă, care aduce temperaturi extreme.

Franța a înregistrat marți, 24 iunie, cea mai călduroasă zi din istoria măsurătorilor, temperatura medie depășind pentru prima dată pragul de 30°C pe parcursul a 24 de ore. Totodată, în ultima săptămână, 40 de persoane și-au pierdut viața prin înec, în timp ce încercau să se răcorească în râuri și alte întinderi de apă.

În Belgia, Institutul Regal de Meteorologie a emis miercuri o alertă de caniculă, avertizând că temperaturile extreme se vor intensifica în zilele următoare.

Și serviciul național de meteorologie din Germania a emis alerte roșii pentru numeroase regiuni, inclusiv pentru orașele Berlin, Bonn, Frankfurt și Köln. În Elveția, orașele Geneva, Basel și Zürich se aflau, de asemenea, sub cod roșu de caniculă.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Articolul Valul de caniculă cu temperaturi record din Spania a provocat 327 de decese apare prima dată în Realitatea.md.

MAI MULT REALITATEA

ULTIMA ORĂ

Comisara europeană Jessika Roswall vine la Chișinău: Discuții despre mediu și parcursul european al Republicii Moldova

Comisara europeană pentru Mediu, Reziliență în Domeniul Apei și...

Furnizarea gazelor va fi sistată temporar în unele localități din Taraclia

Locuitorii satelor Corten și Valea Perjei din raionul Taraclia...

Furnizarea gazelor va fi sistată temporar în unele localități din Taraclia

Locuitorii satelor Corten și Valea Perjei din raionul Taraclia...

Campania de împădurire dă rezultate în Cimișlia: Salcâmul, paltinul și corcodușul cresc pe 27 de hectar

La Mihailovca, în raionul Cimișlia, noile plantații forestiere dau...

ULTIMA ORĂ

Alte curți de bloc din capitală, renovate prin Programul „Curtea Europeană”

Trei noi curți de bloc din municipiul Chișinău au fost renovate prin Programul „Curtea Europeană” și date în exploatare pentru locatari. Spațiile au fost reabilitate...

„Creditul de 218 milioane de euro intră în buget fără destinații clare”. Constantin Cuiumju cere transparență privind utilizarea împrumutului extern

Deputatul Partidului Nostru, Constantin Cuiumju, a criticat în Parlament lipsa unor destinații concrete pentru împrumutul extern de 218 milioane de euro, întrebând cine va...

Important

Alte curți de bloc din capitală, renovate prin Programul „Curtea Europeană”

Trei noi curți de bloc din municipiul Chișinău au fost renovate prin Programul „Curtea Europeană” și date în exploatare pentru locatari. Spațiile au fost reabilitate prin lucrări de modernizare a infrastructurii, amenajarea terenurilor de joacă și sport, reparația trotuarelor și a căilor de acces, instalarea mobilierului urban și extinderea zonelor de recreere.

Restricții de circulație pe bd. Ștefan cel Mare și Sfânt, în weekend: Cum va circula transportul public

Primăria Municipiului Chișinău anunță că se sistează traficul rutier de sâmbătă - 27.06.2026, ora 17:00, până duminică - 28.06.2026, ora 02:00, pe bd. Ștefan cel Mare și Sfânt, tronsonul cuprins între str. Mitropolit G. Bănulescu-Bodoni și str. A. Pușkin, cu redirecționarea transportului pe străzile adiacente, în legătură cu desfășurarea evenimentului sportiv ,,Chișinău 10 km Night Run”.

Record absolut de temperatură în Regatul Unit pentru luna iunie: Valul de caniculă afectează școlile și spitalele

Un nou record de temperatură pentru luna iunie a fost stabilit în Regatul Unit vineri, pentru a treia zi la rând, în contextul în care această țară se confruntă cu un val de căldură sufocantă, informează DPA, transmite Agerpres. Met Office a avertizat că temperaturile continuă să crească și că vineri a fost desemnată cea mai călduroasă zi de iunie înregistrată în Regatul Unit din istoria măsurătorilor meteorologice, cu o...

VIDEO Verișoara M. Sandu pleacă de la Grosu/ Moldovenii, pregătiți de război?/ Cod roșu de arșiță în Moldova

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!— Maia Sandu, despre dosarul examinat de Domnica Manole și pierdut la CEDO— Noi reținuți în dosarul „Car Vertical”— Etnicii ucraineni din Moldova vor putea obține mai ușor cetățenia Ucrainei— Verișoara Maiei Sandu părăsește echipa lui Igor Grosu— Deținut decedat în timpul unei The post VIDEO Verișoara M. Sandu pleacă de la Grosu/ Moldovenii, pregătiți de război?/...

Comisara europeană Jessika Roswall vine la Chișinău: Discuții despre mediu și parcursul european al Republicii Moldova

Comisara europeană pentru Mediu, Reziliență în Domeniul Apei și Economie Circulară Competitivă, Jessika Roswall, va efectua prima sa vizită oficială în Republica Moldova în perioada 29–30 iunie. Pe durata vizitei, oficialul european va avea întrevederi cu președinta Maia Sandu, membri ai Guvernului, dar și cu reprezentanți ai organizațiilor de mediu, tineri și femei lidere. Discuțiile vor viza protecția mediului, gestionarea durabilă a resurselor de apă și parcursul european al Republicii...

Lăcustele migratoare devastează culturile din Ucraina. Fermierii se confruntă cu un dezastru

Lăcustele migratoare au provocat pagube importante în culturile agricole dintr-o țară vecină cu România, unde autoritățile au instituit măsuri speciale de monitorizare și combatere a dăunătorului. Seceta și canicula din ultimele săptămâni agravează situația și favorizează înmulțirea insectelor, scrie adevărul.ro.

Furnizarea gazelor va fi sistată temporar în unele localități din Taraclia

Locuitorii satelor Corten și Valea Perjei din raionul Taraclia vor rămâne temporar fără gaze naturale în perioada 29 iunie – 3 iulie. Anunțul a fost făcut de Energocom. Oprirea livrării este necesară din cauza unor lucrări planificate de întreținere la stația de reglare și măsurare a gazelor din Ceadîr-Lunga. Intervențiile sunt realizate de operatorul sistemului de distribuție SRL „Taraclia-Gaz”. Autoritățile precizează că furnizarea gazelor va fi reluată imediat după finalizarea lucrărilor. Pentru...