Valul de caniculă cu temperaturi record din Spania a provocat 327 de decese

În Spania, canicula a provocat 327 de decese de duminică, 21 iunie, până în prezent, arată datele publicate de Institutul Spaniol de Sănătate Carlos III. Europa este afectată de un val de căldură cu temperaturi record, care, potrivit estimărilor, se va menține încă două săptămâni pe întreg continentul. Oamenii de ştiinţă au explicat într-un nou studiu ce a provocat fenomenul care pârjolește Europa de la Vest la Est, transmite Antena 3 CNN.

Spania a înregistrat temperaturi fără precedent pentru luna iunie, în timpul valului de caniculă fiind doborâte mai multe maxime istorice la nivel național și local. Potrivit Agenției Meteorologice Naționale a Spaniei (AEMET), valul de căldură s-a încheiat joi.

Conform datelor privind temperaturile înregistrate în Spania începând din 1950, ziua de 23 iunie a fost cea mai călduroasă zi de iunie din istorie, iar 22 iunie ocupă locul al doilea. Cele mai mari abateri de la valorile normale au fost înregistrate în nordul țării, unde aeroportul din Bilbao a consemnat noi recorduri atât pentru temperaturile maxime din timpul zilei, cât și pentru cele minime din timpul nopții.

De la începutul sezonului de monitorizare a efectelor caniculei, la mijlocul lunii mai, Institutul Carlos III a înregistrat 611 decese atribuite temperaturilor ridicate.

Potrivit Organizației Meteorologice Mondiale (OMM), valul de căldură este așteptat să afecteze în următoarele două săptămâni mari părți din Europa de Vest, Centrală și de Sud.

Valul de caniculă care sufocă Europa a fost surprins din spaţiu de satelitul Copernicus, chiar în ziua recordului din Franța. Conform prognozelor actuale, centrul valului de căldură se va deplasa treptat către Balcani, a transmis joi agenția ONU.

„Expunerea prelungită, timp de mai multe zile, mai ales atunci când temperaturile rămân ridicate și pe timpul nopții, înseamnă că organismul începe fiecare nouă zi deja afectat de stresul termic”, a declarat Lachlan McIver, consilier pe probleme de sănătate în cadrul Biroului Comun pentru Climă și Sănătate al Organizației Mondiale a Sănătății (OMS) și Organizației Meteorologice Mondiale.

Persoanele în vârstă, copiii mici, femeile însărcinate, cei care lucrează în aer liber și persoanele care suferă de boli cronice sunt cele mai vulnerabile la temperaturile extreme. Totuși, a avertizat Lachlan McIver, „stresul termic poate afecta pe oricine atunci când temperaturile sunt suficient de ridicate și persistă o perioadă îndelungată”.

Pe site-ul său, OMS oferă totodată recomandări pentru a face față căldurii. Astfel, Organizația Mondială a Sănătății recomandă evitarea ieșirii din locuință și practicarea unor exerciții fizice intense în timpul celor mai călduroase ore ale zilei, precum și rămânerea la umbră în exterior, subliniind că temperatura resimțită la soare poate fi cu 10°C – 15°C mai ridicată.

„Petreceți 2-3 ore pe zi într-un loc răcoros” și „nu înotați niciodată singuri”, recomandă, de asemenea, organizația.

OMS transmite totodată că oamenii trebuie să își mențină locuința răcoroasă, aerisind-o pe timpul nopții, când temperatura exterioară este mai scăzută decât cea interioară, și închizând ferestrele, jaluzelele și obloanele în timpul zilei pentru a bloca căldura.

„Opriți cât mai multe aparate electrice”, a mai cerut OMS.

Organizația recomandă utilizarea ventilatoarelor ‘doar sub 40°C’. În ceea ce privește aparatul de aer condiționat, OMS recomandă setarea acestuia la 27°C în combinație cu un ventilator:

„Acest lucru va scădea temperatura resimțită cu 4°C. De asemenea, acest lucru vă va permite să economisiți până la 70% din factura voastră de electricitate legată de răcorirea locuinței”.

Însă OMS subliniază: „Reamintiți-vă că poate fi mai răcoare afară, la umbră”. În plus, organizaţia a mai recomandat menținerea corpului în condiții răcoroase și bine hidratat purtând haine ușoare și largi, făcând dușuri sau băi cu apă rece, umezind pielea și bând apă cu regularitate, aproximativ „un pahar pe oră și cel puțin 2-3 litri pe zi”.

Mai multe țări din Europa de Vest se confruntă cu un val de caniculă, care aduce temperaturi extreme.

Franța a înregistrat marți, 24 iunie, cea mai călduroasă zi din istoria măsurătorilor, temperatura medie depășind pentru prima dată pragul de 30°C pe parcursul a 24 de ore. Totodată, în ultima săptămână, 40 de persoane și-au pierdut viața prin înec, în timp ce încercau să se răcorească în râuri și alte întinderi de apă.

În Belgia, Institutul Regal de Meteorologie a emis miercuri o alertă de caniculă, avertizând că temperaturile extreme se vor intensifica în zilele următoare.

Și serviciul național de meteorologie din Germania a emis alerte roșii pentru numeroase regiuni, inclusiv pentru orașele Berlin, Bonn, Frankfurt și Köln. În Elveția, orașele Geneva, Basel și Zürich se aflau, de asemenea, sub cod roșu de caniculă.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Articolul Valul de caniculă cu temperaturi record din Spania a provocat 327 de decese apare prima dată în Realitatea.md.

MAI MULT REALITATEA

ULTIMA ORĂ

Campania de împădurire dă rezultate în Cimișlia: Salcâmul, paltinul și corcodușul cresc pe 27 de hectar

La Mihailovca, în raionul Cimișlia, noile plantații forestiere dau...

Reforma impozitării salariilor, amânată pentru 2027. DETALII

Ministerul Finanțelor a anunțat că renunță, cel puțin pentru...

VOX POPULI | Ce cred moldovenii despre unirea cu România

Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, inițiată...

VOX POPULI | Ce cred moldovenii despre unirea cu România

Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, inițiată...

ULTIMA ORĂ

(video) „Destul de multe”. Directorul CNA, întrebat câte dosare în derulare vizează funcționari și șefi de companii de stat

Directorul Centrul Național Anticorupție, Alexandr Pînzari, afirmă că există „destul de multe” dosare aflate în investigare care vizează angajați sau membri ai conducerii unor...

„Creditul de 218 milioane de euro intră în buget fără destinații clare”. Constantin Cuiumju cere transparență privind utilizarea împrumutului extern

Deputatul Partidului Nostru, Constantin Cuiumju, a criticat în Parlament lipsa unor destinații concrete pentru împrumutul extern de 218 milioane de euro, întrebând cine va...

Important

(video) „Destul de multe”. Directorul CNA, întrebat câte dosare în derulare vizează funcționari și șefi de companii de stat

Directorul Centrul Național Anticorupție, Alexandr Pînzari, afirmă că există „destul de multe” dosare aflate în investigare care vizează angajați sau membri ai conducerii unor întreprinderi de stat. Precizarea a fost făcută în cadrul ședinței de astăzi a Parlamentului.

Campania de împădurire dă rezultate în Cimișlia: Salcâmul, paltinul și corcodușul cresc pe 27 de hectar

La Mihailovca, în raionul Cimișlia, noile plantații forestiere dau rezultate bune. Peste 110 mii de puieți plantați în toamna anului trecut au o rată de prindere de aproximativ 90%. Este vorba despre specii precum salcâm, vișin turcesc, paltin de câmp și corcoduș, pe o suprafață de 27 de hectare. Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, spune că împădurirea este un proces de durată și că succesul depinde de calitatea terenului și de...

Economistul Veaceslav Ioniță: „Un sistem fiscal rigid omoară economia”

Uniformizarea taxării unor domenii esențiale, prevăzută în proiectul noii politici fiscale, ar putea avea efecte negative asupra economiei și nivelului de trai al populației. Avertismentul vine din partea expertului în politici economice Veaceslav Ioniță.

Ministerul Finanțelor renunță la modificarea impozitării salariilor în 2027

Ministerul Finanțelor renunță la modificarea sistemului de impozitare a salariilor prevăzută în proiectul politicii bugetar-fiscale pentru anul 2027. Instituția precizează că decizia a fost luată în urma consultărilor publice și a propunerilor recepționate pe marginea proiectului, transmite IPN. Proiectul prezentat anterior prevedea reducerea numărului de regimuri fiscale și modificarea modului de impozitare a veniturilor salariale. Printre măsurile propuse se numărau reducerea impozitului pe venit de la 12% la 7% pentru...

Reforma Serviciului pentru Prevenirea și Combaterea Spălării Banilor, votată de Parlament în prima lectură

Cadrul instituțional de funcționare al Serviciului Prevenirea și Combaterea Spălării Banilor (SPCSB) va fi aliniat la standardele europene prin instituirea statutului de ofițer de informații financiare, introducerea certificării profesionale periodice și simplificarea st...

Doliu la Liceul Teoretic Țipala: Profesoara Nadejda Popa a decedat. „A fost un om luminos care a lăsat urme frumoase în inimile elevilor”

Comunitatea educațională este în doliu după trecerea la cele veșnice a profesoarei Nadejda Popa, cadru didactic la IP Liceul Teoretic Țipala și Gimnaziul Horăști.

Disputa privind evaluarea procurorului Vasile Plevan ajunge la Curtea Supremă de Justiție

Comisia de evaluare a procurorilor a contestat la Curtea Supremă de Justiție decizia Consiliului Superior al Procurorilor (CSP), prin care procurorul anticorupție Vasile Plevan a fost considerat promovat în urma evaluării externe, în pofida carențelor de integritate evidențiate de Comisie.