Armata SUA a atacat din nou Iranul vineri. Ar fi vorba despre un răspuns la un atac cu drone asupra unei nave de marfă în Strâmtoarea Ormuz.
Comandamentul Central al SUA a declarat că aeronavele au lovit depozite de rachete și drone, dar stații radar de pe coastă. Administrația de la Teheram a transmis că un proiectil a lovit zona din jurul unui debarcader din Sirik, în sudul Iranului. Potrivit informațiilor oficiale, forțele navale iraniene au ripostat, lovind ținte militare americane din regiune.
Teheranul a afirmat că va controla Strâmtoarea Ormuz și a avertizat statele din Golf să nu se alăture Washingtonului după atacul de joi asupra unui unei nave cargo care naviga în apropierea coastei Omanului, informează hotnews.ro. Președintele SUA Donald Trump a atribuit atacul Iranului și a declarat că acesta a încălcat acordul provizoriu de săptămâna trecută.
Armata SUA a declarat că va continua să ofere „coordonare și sprijin pentru trecerea în siguranță” navelor comerciale care tranzitează strâmtoarea.
„Iranul a semnat un acord de încetare a focului. Noi l-am respectat. Dacă au dezacorduri cu privire la modul în care este aplicat memorandumul de înțelegere, pot ridica telefonul. Dar violența va fi întâmpinată cu violență”, a declarat anterior vicepreședintele american Vance.
Pe de altă parte, Gărzile Revoluției din Iran susțin că SUA ar provoca conflicte pe diverse fronturi, încercând să încarce angajamentul de încetare a focului, Potrivit declarațiilor oficiale, „dacă agresiunea se va repeta, răspunsul nostru va fi mai amplu decât acesta”.
Articolul Armistițiul din Orientul Mijlociu se ține pe un fir de țară. Noi atacuri reciproce între Iran și SUA apare prima dată în Realitatea.md.
MAI MULT REALITATEA




