„Acum 86 de ani, pe 28 iunie 1940, Basarabia și Bucovina de Nord au fost ocupate de regimul sovietic. Au urmat arestări, deportări, foamete și ani în care oamenii au trăit cu frica în suflet. Îi comemorăm pe toți cei care au avut de suferit în acei ani. Le păstrăm vie memoria și trebuie să spunem lucrurilor pe nume. Ce s-a întâmplat atunci a însemnat multă durere, iar urmările s-au simțit generații la rând”, scrie premierul Alexandru Munteanu.
MAI MULT UNIMEDIA





