Opinie: “Argumentele privind fuzionarea spitalului “Toma Ciorbă” cu cel de Dermatologie nu sînt convingătoare”

Mihail Pîsla, fostul director al Centrului Național de Sănătate Publică, a venit cu un mesaj în rețelele sociale în privința proiectului Hotărîrii Guvernului „Cu privire la reorganizarea unor instituții medico-sanitare publice”, prin care Spitalul Clinic de Boli Infecțioase „Toma Ciorbă” urmează să fuzioneze cu Spitalul de Dermatologie și Maladii Comunicabile.

“Asemenea încercări au avut loc și în trecut, dar pînă la urmă din diferite motive nu și-au atins scopul. Care este motivul de data aceasta? Cinstit vorbind, argumentele din nota informativă nu sînt prea convingătoare. Este adevărat – Spitalul ”Toma Ciorbă” nici pe departe nu întrunește standardele contemporane de tratament a maladiilor infecțioase, notează Noi.md.

Dar nici Spitalul Dermatologic nu dispune de asemenea condiții specifice. Prin urmare, problema standardelor nu va dispărea odată cu fuzionarea instituțiilor. La fel cum nu va dispărea problema investițiilor capitale în renovarea clădirilor și infrastructurii depășite a Spitalului ”Toma Ciorbă”. Privitor la secția de terapie intensivă. Aceasta la moment lipsește în ambele spitale”, a scris Mihail Pîsla.

Potrivit acestuia, economisirea de bani după fuzionarea celor două spitale și eficiența sporită, la care face referință Ministerul Sănătății, va fi una nesemnificativă.

“Referitor la îmbunătățirea managementului instituțional – în condițiile cînd ambele instituții sînt amplasate la o distanță destul de mare una de alta, cînd vor fi menținute cîte 2 secții de internare, 2 ospătării, 2 farmacii, etc. va fi mai complicat de gestionat instituția.

Referitor la eficiența utilizării paturilor, care nu depășește 40-70%. – сînd eficiența este joasă numărul paturilor se reduce, dar nu se majorează ca în cazul fuzionării”, a mai adăugat fostul director al Centrului Național de Sănătate Publică.

Mihail Pîsla mai spune că ar fi fost oportună elaborarea unui concept strategic de către Ministerul Sănătății privind viitorul spitalului după reorganizare.

“Dar totul ar putea fi înțeles și acceptat, dacă Ministerul Sănătății ar demonstra că abordează problema strategic, cu 2-3 pași înainte, că dispune de un concept clar și bine pus la punct privitor (destinația, structura, numărul și profilul paturilor, asigurarea funcționalității, utilizarea infrastructurii reziduale, etc.).

Din păcate, se creează impresia că acest concept lipsește și urmează a fi elaborat numai după fuzionare. Și atunci apar dubii privitor la oportunitatea acestei decizii, precum și este greu de contracarat zvonurile precum că scopul principal al fuzionării menționate nu este eficientizarea activității sectorului spitalicesc, dar ”eliberarea” (cu timpul) a unui teren în centrul orașului”, punctează Mihail Pîsla.

Contactată de Noi.md, Corina Gamurari, consultantul principal al Serviciului Relații cu Presa al Ministerului Sănătății, a comunicat următoarele:

«Niciun spital nu va fi închis. Sînt 2 spitale de nivel terțiar: unul de boli infecțioase și altul de boli contagioase, care, de fapt, e una și aceeași. Gestionează același domeniu și doar trec sub management comun. Atît, în rest, fiecare spital rămîne cum a fost. Am învățat niște lecții în perioada de COVID. Acest domeniu trebuie eficientizat și fortificat.

De exemplu, Spitalul Clinic de Boli Infecțioase Toma Ciorbă nu are secție Terapie Intensivă, laboratoare moderne, dar și multe altele. Management comun înseamnă eficientizare, fortificare și răspuns mai bun la problemele din domeniu cu utilizarea acelorași resurse».

ULTIMA ORĂ

VIDEO | Alexandru Tănase critică PAS: „Un partid fără democrație internă nu poate furniza democrație societății”

Fostul președinte al Curții Constituționale, Alexandru Tănase, afirmă că...

„Enigmele” Orheiului: întrebări şi posibile răspunsuri

Duminică, la Orhei va avea loc turul doi al...

Dan Dungaciu: „Maia Sandu e disperată. Vorbește tot mai des despre unirea cu România prin presa străină”

Într-o nouă ediție a emisiunii „Marius Tucă Show”, transmisă...

ULTIMA ORĂ

Controverse privind cazarea muncitorilor străini în căminele UTM: Socialiștii critică decizia, MEC o justifică

Deputații socialiști critică decizia de a găzdui temporar muncitori străini în unele cămine administrate de Universitatea Tehnică a Moldovei (UTM) și cer ca acestea să...

BREAKING NEWS | Ungaria a amânat deschiderea unor noi capitole de negociere pentru Ucraina și Moldova în procesul de integrare europeană

Kievul și Chișinăul au făcut un pas important spre UE după ce statele membre au aprobat în unanimitate, pe 15 iunie, deschiderea primului capitol...

Important

Controverse privind cazarea muncitorilor străini în căminele UTM: Socialiștii critică decizia, MEC o justifică

Deputații socialiști critică decizia de a găzdui temporar muncitori străini în unele cămine administrate de Universitatea Tehnică a Moldovei (UTM) și cer ca acestea să fie utilizate exclusiv pentru cazarea studenților. În replică, Ministerul Educației și Cercetării (MEC) susține că toți studenții UTM care au depus cereri de cazare pentru anul universitar în curs au primit un loc în cămin.

Accident la Sângerei: două mașini s-au ciocnit din cauza fumului de la o autocisternă în flăcări

O autocisternă care transporta combustibil a luat foc pe traseul din apropierea satului Mihailovca, raionul Sângerei. Din cauza fumului dens degajat de incendiu, două automobile s-au ciocnit după ce șoferii au ignorat restricțiile de circulație impuse pe acel sector de drum. În urma impactului, patru persoane au fost transportate la spital pentru îngrijiri medicale, transmite IPN. Potrivit Inspectoratului General al Poliției, la spital au ajuns ambii conducători auto și doi...

Stephan Negru a semnat cu Swindon Town: Internaționalul moldovean rămâne în fotbalul englez

Fundașul echipei naționale a Moldovei, Stephan Negru, își va continua cariera în fotbalul englez la Swindon Town. Clubul din League Two, al 4-lea eșalon valoric din Anglia, a anunțat oficial transferul internaționalului moldovean, care a semnat un contract valabil pentru următorii doi ani, anunță Federația Moldovenească de Fotbal (FMF).

Campionatul Mondial de fotbal: internaționalul paraguayan Miguel Almirón a fost suspendat pentru meciul cu Australia

Miguel Almirón a devenit primul fotbalist eliminat la Campionatul Mondial în baza așa-zisei „Legi Vinícius Júnior”, iar FIFA a anunțat și pedeapsa oficială. Almirón va executa o suspendare de un meci după cartonașul roșu primit în partida câștigată de Paraguay în fața Turciei cu scorul de 1:0. Mijlocașul sud-american a fost eliminat direct, după ce și-a acoperit gura în timpul unei dispute verbale cu un adversar.

Fostul adjunct al SIS, Alexandru Bălan, ar putea pierde și cetățenia română

Alexandru Bălan, fost adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, ar putea pierde și cetățenia română, în contextul acuzațiilor de trădare de patrie formulate în România, potrivit unor informații publicate de Digi24.ro. Cazul său urmează să fie analizat de comisia de specialitate din România, care ar putea decide retragerea cetățeniei în perioada următoare. Recent, Bălan a rămas fără cetățenia Republicii Moldova, în baza unui decret semnat la 23 iunie...

VIDEO Marș cu tehnică agricolă și vamă blocată temporar: fermierii au ieșit la protest. Reacția ministrei Agriculturii

Mai mulți fermieri au ieșit la protest pe 24 iunie. La Fălești, aceștia au scos tehnica agricolă și au organizat un marș. La Cahul, au blocat drumul de acces către postul vamal de frontieră Cahul-Oancea. Între timp, la fața locului a intervenit poliția, iar o oră mai târziu s-a anunțat că drumul a fost deblocat. The post VIDEO Marș cu tehnică agricolă și vamă blocată temporar: fermierii au ieșit...

Escrocherii de peste 662.000 de lei: O tânără din Ucraina, condamnată în R. Moldova la șase ani de închisoare

O tânără de 23 de ani, originară din Ucraina și domiciliată la Tiraspol, a fost condamnată în Republica Moldova la șase ani de închisoare pentru comiterea a 12 episoade de escrocherii telefonice cu prejudicii de peste 662.000 de lei, în perioada septembrie–octombrie 2025.