Locuitorii unui oraș din Turcia au avut halucinații mai multe zile după ce poliția a ars 20 de tone de canabis

20 de tone de canabis au fost arse de poliția din Lice, un oraș din sud-estul Turciei, pentru a le transmite un mesaj traficanților de droguri. Operaţiunea a devenit însă un fiasco, provocându-le locuitorilor halucinaţii timp de mai multe zile, transmite Libertatea.ro.

Poliţia a pus drogurile pe un teren viran, astfel încât să formeze numele „Lice”, apoi le-a dat foc cu benzină. Coloana de fum s-a ridicat în aer, la doar câteva zeci de metri de locuinţe, iar vecinii şi poliţiştii au inhalat fumul, după care au fost cuprinşi de vertijuri şi stări de rău.

Timp de cel puțin cinci zile, oamenii nu și-au putut lăsa ferestrele deschise și au evitat să iasă afară, de teamă să nu se intoxice și să experimenteze simptome precum amețeli, greață și halucinații. Canabisul distrus, evaluat la 10 miliarde de lire turcești (228 de milioane de euro), cântărea 20 de tone, 766 de kilograme și 679 de grame și fusese confiscat din toată provincia Diyarbakır în 2023 și 2024, menționează sursa citată.

„Mirosul de droguri a cuprins orașul de zile întregi. Nu putem deschide ferestrele. Copiii noștri s-au îmbolnăvit, mergem constant la spital”, s-a plâns un localnic.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Președintele Asociației Yeşil Yıldız, Yahya Öğer, a declarat că, deși succesul autorităților în lupta antidrog este important, modul în care a fost distrus canabisul a fost greșit. El a subliniat că aranjarea sacilor de marijuana pentru a forma numele orașului, LICE, cu litere de foc, nu a făcut decât să agraveze situația.

Articolul Locuitorii unui oraș din Turcia au avut halucinații mai multe zile după ce poliția a ars 20 de tone de canabis apare prima dată în Realitatea.md.

MAI MULT REALITATEA

ULTIMA ORĂ

Expoziția „Republica Moldova prezintă” a fost inaugurată în centrul Brașovului. Până când poate fi vizitată

Expoziția „Republica Moldova prezintă” a fost inaugurată în Piața...

Cum evităm intoxicațiile pe caniculă. Specialiștii recomandă temperatura optimă pe care să o menții în frigider

În perioada caniculară crește riscul intoxicațiilor alimentare. Specialiștii de...

Presa: Petru Pruteanu își neagă rolul în operațiunea împotriva Mitropoliei Basarabiei, însă noile dovezi îl contrazic

A doua zi după publicarea investigației ”Biserica Ortodoxă Română,...

ULTIMA ORĂ

Ce aleg absolvenții după gimnaziu? Târgul meseriilor de la Stăuceni le-a oferit răspunsuri

Examenele au trecut, iar absolvenții de gimnaziu trebuie să ia o decizie importantă pentru viitorul lor: unde își vor continua studiile. Pentru cei care vor...

Dionis Cenușă: Scandalul privind funcțiile publice este doar vârful aisbergului

Cercetătorul în cadrul programului de Reziliență Democratică al Centrului pentru Analiza Politicilor Europene (CEPA), Dionis Cenușă, consideră că scandalul legat de ocuparea funcțiilor publice...

Important

Ce aleg absolvenții după gimnaziu? Târgul meseriilor de la Stăuceni le-a oferit răspunsuri

Examenele au trecut, iar absolvenții de gimnaziu trebuie să ia o decizie importantă pentru viitorul lor: unde își vor continua studiile. Pentru cei care vor să se angajeze rapid, învățământul tehnic reprezintă o oportunitate. Nouă școli profesionale și-au prezentat sâmbătă ofertele în cadrul unui târg organizat la Stăuceni. Vizitatorii au putut alege dintr-un șir larg de meserii: de la bucătar până la mecanic auto sau electrician.

Plaja din Vatra, neîncăpătoare în weekend: Vizitatorii ignoră interdicția de scăldat în lacul Ghidighici

În zilele cu temperaturi sufocante, oamenii caută răcoarea pe plaje. Cei mai curajoși merg să se odihnească și în locurile neamenajate, chiar dacă această opțiune implică și riscuri pentru sănătate. Plaja din orașul Vatra a fost sâmbătă neîncăpătoare. Unii au intrat în lacul Ghidighici, chiar dacă scăldatul este interzis. Recent, pe această plajă au fost descoperiți ouă de helminți în nisip și microorganisme în apă.

Unii agenți economici sunt obligați să accepte plăți fără numerar până la 1 iulie 2026

Unii agenți economici din Republica Moldova trebuie să asigure posibilitatea efectuării plăților fără numerar în subdiviziunile în care, pe parcursul anului calendaristic precedent, au înregistrat venituri de peste 500 de mii de lei din activități comerciale sau prestări de servicii, termenul-limită pentru conformare fiind 1 iulie 2026.

(video) „Doar prin protejarea familiei tradiționale, Europa își va putea asigura viitorul”. Dodon, mesaj de la Strasbourg pentru participanții la Congresul „Lumea are nevoie...

Fostul șef de stat, Igor Dodon, a adresat de la Strasbourg un mesaj participanților la Congresul Internațional „Lumea are nevoie de tată”, desfășurat în aceste zile la Moscova, eveniment pe care l-a descris drept o „inițiativă globală menită să consolideze eforturile comunității internaționale în vederea protejării instituției familiei”.

(video) „Pe comunicare clar că nu se fac lucrurile bine”. Maia Sandu, întrebată dacă e mulțumită de activitatea Guvernului

Președinta Maia Sandu susține că, deși Guvernul Republicii Moldova gestionează reforme complexe și există domenii în care se muncește intens, activitatea Executivului are și carențe, în special la capitolul comunicare, unde „clar nu se fac lucrurile bine”. Declarațiile au fost făcute în cadrul emisiunii „În profunzime” de la protv.

Râurile neîntreținute și infrastructura învechită, printre cauzele inundațiilor din țară

Starea lacurilor și râurilor din Republica Moldova continuă să fie o provocare majoră, în contextul degradării infrastructurii hidrotehnice. Mai puțin de o mie de baraje din țară din cele 3500 inventariate se află într-o stare bună, iar celelalte necesită intervenții parțiale sau lucrări de reabilitare capitală. Subiectul a fost discutat pe platforma Comisiei parlamentare pentru Mediu, Climă și Tranziție Verde.

Râurile neîntreținute și infrastructura învechită, printre cauzele inundațiilor din țară

Starea lacurilor și râurilor din Republica Moldova continuă să fie o provocare majoră, în contextul degradării infrastructurii hidrotehnice. Mai puțin de o mie de baraje din țară din cele 3500 inventariate se află într-o stare bună, iar celelalte necesită intervenții parțiale sau lucrări de reabilitare capitală. Subiectul a fost discutat pe platforma Comisiei parlamentare pentru Mediu, Climă și Tranziție Verde.