Pompierii au fost alertați astăzi, 4 septembrie, să intervină la Parlamentului Republicii Moldova, după ce a fost declanșat sistemul de alarmă la incendiu. În interiorul clădirii a fost observat fum.
La fața locului au fost îndreptate forțe și mijloace conform nivelului sporit de intervenție.
„Ajunși la destinație, angajații IGSU au constatat că nu s-a produs o ardere propriu-zisă, ci un scurtcircuit la blocul de alimentare neîntreruptibil al ascensorului, situat la etajul tehnic. Prin urmare, nivelul sporit de intervenție nu s-a confirmat.
Pompierii, în comun cu angajații Serviciului de Protecție și Pază de Stat, au evacuat toate persoanele aflate în interiorul clădirii. Nici o persoană nu a avut de suferit”, transmite Inspectoratul General pentru Situații de Urgență.
Echipajele IGSU au rămas la fața locului pentru gestionarea situației. Cauza și circumstanțele urmează a fi stabilite.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
[bzplayer mp4=”https://cloud.realitatea.group/video/realitatea.md/parlament-pompieri.mp4″ muted=”false”]
Articolul VIDEO Alertă la Parlament: Pompierii și polițiștii sunt la fața locului. Ce s-a întâmplat? apare prima dată în Realitatea.md.
MAI MULT REALITATEA





