Consumul de gaze al României a crescut din cauza presiunii suplimentare din Republica Moldova

Consumul de gaze al României s-a majorat în această lună cu aproximativ 14% comparativ cu perioada similară a anului trecut, în linie cu estimările operatorului de transport și sistem național, Transgaz.

În plus, o presiune suplimentară pe piață vine din partea Republicii Moldova, care și-a dublat importurile din România, relevă analiza Profit.ro.

În această săptămână, România a consumat zilnic peste 320 GWh, cu 40 GWh sau 14% peste nivelul din perioada similară a anului trecut, când consumul intern se ridica în aproprierea nivelului de 280 GWh.

Profit.ro a anunțat încă din vară că Transgaz estimează o creștere a consumului intern de gaze de aproape 14% pentru următoarea iarnă comparativ cu cea precedentă. În cazul confirmării prognozei, necesarul de import va crește, iar prețurile, și așa ridicate, vor fi supuse unei presiuni suplimentare, semnala Profit.ro.

Așa cum anticipa Profit.ro, prețurile au urcat în această perioadă la 200 lei/MWh, cu 30 lei sau 18% peste cele din aceeași perioadă a anului trecut, când se situau la 170 lei/MWh.

O presiune suplimentară pe piața de gaze vine și din partea Republicii Moldova, care importă în prezent gaze din România aproape de maximul capacității tehnice de transport dintre cele 2 state, într-un ritm de peste 2 ori mai ridicat decât cel de anul trecut.

Dacă pe 21 și 22 octombrie 2024, Chișinăul importa din România 12,5, respectiv 28 GWh, în primele două zile ale acestei săptămâni, volumul importurilor a fost de 50,5, respectiv 53,5 GWh.

Vestea bună este că nivelul producției s-a situat la aproximativ același nivel, undeva la 250 GWh/zi, în pofida declinului natural cauzat de îmbătrânirea zăcămintelor.

Vestea rea este că, în comparație cu iarna trecută, în care România a intrat cu depozitele pline, pe 1 noiembrie, debutul iernii, volumul gazului depozitat va fi mai mic cu aproximativ 0,5 TWh.

În prezent, România are înmagazinați 33,03 TWh (97,5% din capacitatea totală), cu 0,83 TWh sub capacitatea tehnică disponibilă.

Pentru a avea depozitele pline până pe 1 noiembrie, ar rebui injectați zilnic peste 100 GWh/zi, iar ritmul din ultima perioadă a fost net inferior, de 30-35 GWh/zi.

Pentru joi, Transgaz estima o creștere a volumelor depozitate la 50 GWh, însă și acest nivel se situează la jumătatea celui necesar pentru umplerea depozitelor.

Iarna trecută, în pofida gradului ridicat de umplere a depozitelor, au existat zile cu probleme de alimentare, companiile românești fiind nevoite să achite prețuri ridicate pentru a-și asigura surse de import care să compenseze reducerea capacității de extragere de la finalul sezonului, când s-a instalat o vreme mai rece.

În această iarnă însă, România se va confrunta, pe lângă scăderea naturală a producției, de aproximativ 2-3%, și cu o majorare a consumului intern, de aproape 15%, dar și o creștere a exporturilor către Republica Moldova.

Potrivit unui document analizat de Profit.ro în vară, Transgaz estima că, în perioada noiembrie 2025-martie 2026, consumul intern se va ridica la 7,39 miliarde metri cubi (mc), cu aproape 14% peste cel din iarna 2024/2025 (de 6,49 miliarde mc) și cu 18% peste cel din iarna 2023/2024, respectiv cu o pătrime peste cel din iarna 2022/2023.

Probabil că Transgaz ia în calcul o iarnă mai grea, similară celei trecute, care va conduce la o majorare a consumului casnic, dar și lansarea unor unități de producere a energiei pe gaze, care ar trebui cel puțin parțial, să devină funcționale.

În plus, spre deosebire de iernile trecute, capacitatea de import prin punctul de la Negru Vodă este limitată, în urma licitațiilor organizate, Ucraina și Transnistria rezervând capacități importante, de 2,5 milioane mc, respectiv 2 milioane mc de gaze pe zi.

Astfel, din capacitatea totală de 14,5 milioane mc de la Negru Vodă, la iarnă, disponibilă pentru furnizorii autohtoni va fi doar o capacitate de cel mult 10 milioane mc.

Iar acesta este doar începutul, anul 2026, când încă nu va începe să producă cel mai important zăcământ de la Marea Neagră, Neptun Deep, urmând a fi cel mai dificil.

Potrivit Transgaz, “în următorii 3-4 ani, în România, se estimează o creștere a consumului de gaze naturale cu circa 10 miliarde metri cubi de gaze naturale, prin construirea centralei electrice de la Mintia cu o capacitate de producție de 1700 MWh și un consum de 2,5 miliarde metri cubi de gaze pe an, prin construcția celor două centrale pe co-generare de la Ișalnița și Turceni, din cadrul planului de restructurare al CEO, aprobat deja de Comisia Europeană, cu o producție de 1.200 MWhși un consum de 1,5 miliarde metri cubi gaze naturale, prin finalizarea lucrărilor la Centrala de la Iernut, cu o capacitate de producție de 450 MWh și un consum de 1 miliard metri cubi gaze naturale, dar și prin repornirea Combinatului de îngrăsăminte Azomureș, care consumă anual 1,2 miliarde metri cubi gaze naturale, prin repornirea Combinatului chimic de la Piatra-Neamț, care consumă peste 0,8 miliarde metri cubi gaze naturale pe an”.

În plus, un consum aditional estimat de 3 miliarde metri cubi pe an va veni din partea localităților care se vor racorda la rețeaua de gaze naturale, unde autoritățile locale au pregătit deja proiecte de distribuție folosind instrumentele aflate la dispoziție: PNRR, Fondul de Modernizare, RepowerEU, sau Programele Guvernamentale, precum Anghel Saligny.

 

ULTIMA ORĂ

Renato Usatîi propune două soluții pentru recuperarea banilor pierduți de victimele escrocheriilor online

Liderul Partidului Nostru, Renato Usatîi, anunță două soluții prin...

VIDEO | Renato Usatîi cere investigarea unei rețele internaționale care ar fi prejudiciat mii de cetățeni moldoveni

Președintele Partidului Nostru, Renato Usatîi, a declarat că victime...

ULTIMA ORĂ

Negocierile dintre SUA și Iran s-au încheiat, discuțiile tehnice vor continua

O declarație a mediatorilor Pakistan și Qatar a precizat că celula va include guvernul libanez și va „asigura respectarea încheierii operațiunilor militare din Liban”. Rămâne,...

VIDEO | Ion Ceban atacă reforma fiscală a PAS: „Viața în Moldova se va scumpi cu 20%. Oamenii cu venituri mici nu vor face...

Primarul general al Chișinăului și liderul MAN, Ion Ceban, a atacat vehement pachetul de modificări fiscale propus de Guvernul PAS, avertizând că prețurile vor...

Important

Negocierile dintre SUA și Iran s-au încheiat, discuțiile tehnice vor continua

O declarație a mediatorilor Pakistan și Qatar a precizat că celula va include guvernul libanez și va „asigura respectarea încheierii operațiunilor militare din Liban”. Rămâne, însă neclar dacă acest lucru va fi suficient pentru a opri luptele dintre miliția Hezbollah, susținută de Iran, și Israel, care ocupă Libanul și insistă că trebuie să mențină mână liberă pentru a ataca militanții care lansează atacuri în nordul Israelului, relatează AP. Discuțiile au...

Retailerii europeni cer exceptarea reclamelor generate de AI de la noile reguli de transparenţă ale Uniunii Europene

Asociaţia europeană a comercianţilor EuroCommerce, ai cărei membri includ Amazon, H&M, Inditex şi Ikea, solicită Comisiei Europene să excepteze reclamele generate cu ajutorul inteligenţei artificiale de la obligaţia de a indica în mod explicit utilizarea AI, transmite Reuters.The post Retailerii europeni cer exceptarea reclamelor generate de AI de la noile reguli de transparenţă ale Uniunii Europene first appeared on Nexta.ro.

Columbia: Abelardo de la Espriella, candidat de dreapta susţinut de Trump, a câştigat alegerile prezidenţiale

Avocatul anti-sistem susţinut de Statele Unite, Abelardo de la Espriella, a câştigat duminică al doilea tur al alegerilor prezidenţiale din Columbia, deplasând ţara, afectată de violenţele grupărilor armate, brusc spre dreapta.The post Columbia: Abelardo de la Espriella, candidat de dreapta susţinut de Trump, a câştigat alegerile prezidenţiale first appeared on Nexta.ro.

Columbia: Abelardo de la Espriella, candidat de dreapta susţinut de Trump, a câştigat alegerile prezidenţiale

Avocatul anti-sistem susţinut de Statele Unite, Abelardo de la Espriella, a câştigat duminică al doilea tur al alegerilor prezidenţiale din Columbia, deplasând ţara, afectată de violenţele grupărilor armate, brusc spre dreapta.The post Columbia: Abelardo de la Espriella, candidat de dreapta susţinut de Trump, a câştigat alegerile prezidenţiale first appeared on Nexta.ro.

Israelul anunţă ridicarea restricţiilor privind adunările publice legate de război în nordul ţării

Israelul a anunţat că toate restricţiile privind adunările publice legate de războiul cu Hezbollah-ul pro-iranian vor fi ridicate în nordul ţării, în apropierea graniţei cu Libanul, începând de luni.The post Israelul anunţă ridicarea restricţiilor privind adunările publice legate de război în nordul ţării first appeared on Nexta.ro.

Razii de amploare în Rusia, unde bărbații sunt duși cu forţa la sediile birourilor de informare-recrutare

Razii de amploare au loc în Penza, Rusia, unde bărbații sunt reţinuţi direct în stradă şi duși la birourile de informare-recrutare și forțați să semneze contracte cu Ministerul rus al Apărării, scrie publicația Meduza. În oraşul Penza, birourile de informare-recrutare, împreună cu forțele ruse de securitate, efectuează razii de mare amploare. Aceste informaţii au devenit …The post Razii de amploare în Rusia, unde bărbații sunt duși cu forţa la...

Germania ar putea majora vârsta de pensionare la 70 de ani şi crea un fond public de pensii după modelul Suediei

Germania analizează o reformă majoră a sistemului de pensii, care ar putea duce la creşterea graduală a vârstei de pensionare până la 70 de ani şi la înfiinţarea unui fond public de investiţii pentru susţinerea pensiilor viitoare, potrivit unor surse familiarizate cu propunerile unei comisii guvernamentale, transmite Reuters.The post Germania ar putea majora vârsta de pensionare la 70 de ani şi crea un fond public de pensii după modelul...