Doi șoferi au fost prinși la vama Leușeni cu aproape 169 de mii de euro ascunși într-o ladă frigorifică modificată. Microbuzul cu care se deplasau transporta colete din Irlanda. La solicitarea procurorilor, cei doi au fost arestați preventiv pentru 30 de zile, transmite IPN.
Oamenii legii au făcut percheziții și la domiciliul unuia dintre cei doi șoferi ai microbuzului. Acolo a fost găsită o altă ladă frigorifică modificată, despre care anchetatorii presupun că urma să fie utilizată pentru comiterea unor fapte similare de contrabandă.
Cei doi suspecți, în vârstă de 30 și 48 de ani, au fost puși sub învinuire pentru tentativă de contrabandă. Suma de 168 800 de euro a fost ridicată și constituie corp delict în cadrul cauzei penale. Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor cazului și trimiterea dosarului în judecată.
The post Circa 169 de mii de euro, ascunși într-o ladă frigorifică, depistați la vama Leușeni appeared first on ipn.md.
MAI MULT IPN



